ABD’deki üniversitelerde Filistin yanlısı göstereler hızla yayılırken İsrail Başbakanı Netanyahu, konuyla ilgili görüntülü İngilizce mesaj yayımladı. Netanyahu, Gazze’de akan kanın durmasını isteyen öğrencilerin gösterilerinin “antisemitik” olduğunu iddia etti.

Netanyahu, ABD’deki bazı eyalet, yerel ve federal yetkililerinin söz konusu işgal karşıtı protestolara tepki gösterdiğini ancak daha fazlasının yapılması gerektiğini savundu.

Hamas’tan öğrencilere destek

Öte yandan, Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk ise ABD yönetimini, İsrail “soykırımına” karşı çıkan üniversite öğrencilerinin gösterilerini engelleyerek “bireysel hakları ve ifade hakkını ihlal etmekle” suçladı.

Rişk, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “ABD yönetimi, Gazze Şeridi’nde neo-Nazi Siyonistlerin gerçekleştirdiği soykırımı reddettikleri için (öğrencilerin) bireysel hakları ve ifade hakkını ihlal ediyor” dedi. Rişk, “ABD polisinin üniversite öğrencilerini ve öğretim üyelerini temsil ettikleri ahlaki değere bakmadan gözaltına aldığını” kaydetti.

Rişk, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Filistin halkına karşı yürütülen acımasız saldırıların ortağı olduğunu belirterek, “Bugünün öğrencileri geleceğin liderleridir ve onların bugün bastırılması, Biden

ABD'deki Gazze gösterilerine 2 üniversite daha katıldı

ABD'de ülke genelindeki üniversite kampüslerine yayılan "İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki" eylemlerine başkent Washington'da bulunan Georgetown ve George Washington üniversitelerinde okuyan öğrenciler de katıldı

ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Georgetown ile George Washington üniversitelerinde bazı öğrenciler, sabah saatlerinde kampüslerinin bahçesinde toplanmaya başladı.

Georgetown Üniversitesinin ana kampüsünün ortasında yer alan büyük bahçede bir araya gelen yüzlerce öğrenci, "Özgür Filistin" ve "Gazze'de hemen ateşkes" sloganları attı. Bazı öğrenciler ise polisin sınırlı izin verdiği alanlarda çadırlar kurdu.

Ellerinde taşıdıkları pankartlarla Gazze'deki İsrail saldırılarına tepkilerini ortaya koyan öğrenciler, daha sonra toplu halde George Washington Üniversitesi (GW) kampüsüne doğru yürümeye başladı.

Başkentin en büyük üniversitelerinden George Washington Üniversitesi'nin ana kampüsündeki bahçede bir araya gelen yüzlerce öğrenci de sloganlar atarak Gazze'ye desteklerini dile getirdi.

07.00 ile 19.00 saatleri dışındaki gösteri izin verilmeyecek

GW güvenlik görevlileri ise çevrede güvenlik önlemleri alarak öğrenci temsilcilerine sabah saat 07.00 ile akşam 19.00 arasında kampüste gösteri yapabileceklerini ve bu saatler dışında gösteri izin verilmeyeceğini duyurdu.

ABD'de Filistin'e destek eylemleri büyüyor! İki bin akademisyen gözaltında ABD'de Filistin'e destek eylemleri büyüyor! İki bin akademisyen gözaltında

Bahçede çadır kurmak üzere hazırlık yapan öğrencilerin sayısının artması ve diğer üniversite kampüslerinde olduğu gibi eylemlerin bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Eylemcilere destek mesajları yağıyor

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Berkeley Üniversitesi (UC Berkeley) kampüsünde öğrenciler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıların sona ermesi ve Filistinlilere yönelik soykırıma son verilmesi talebiyle kamp kurarak eylem düzenledi. Eylemlere tüm dünyadan destek mesajları yağıyor...Berkeleyqqq

Profesörlere ters kelepçe

ABD'nin Gazze'deki soykırıma verdiği desteğe tepki gösteren öğrencilere destek veren Ekonomi Profesörü Caroline Fohlin ve Felsefe Bölümü Başkanı Noelle McAfee ABD polisi tarafından gözaltına alındı.