Sıkıntılarla mücadele etmek amacıyla uygulanacak girişimler, yakın zamanda yakıt sübvansiyonunun kaldırılmasıyla tasarruf edilen paranın çiftçilere gübre ve tahıl sağlamak için kullanılmasını içeriyor.

BBC’nin haberine göre, birçoğu fidye için insan kaçakçılığı yapan çetelerin hedefi haline geldikten sonra topraklarını terk eden çiftçilere yönelik korumanın arttırılacağı, yardım programı aracılığıyla 12 milyon hanenin yararlanacağı belirtilen yoksul hanelere altı ay boyunca ayda 10 dolar yardım yapılacağı açıklandı.

Mayıs ayında göreve gelen Tinubu, bu stratejik müdahalelerde hiç kimsenin arkada bırakılmayacağını söyledi.

Temel gıda ve su ile ilgili tüm konuların, ülkenin güvenlik şeflerinden oluşan ve başkanlığını Devlet Başkanı’nın yaptığı Ulusal Güvenlik Konseyi'nin sorumluluğuna verileceği kaydedildi.

Bakanlık düğmeye bastı: Kripto para vergisi geliyor Bakanlık düğmeye bastı: Kripto para vergisi geliyor

Ocak ayında yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporunda 25 milyon Nijeryalı’nın bu yıl yüksek gıda güvensizliği riski altında olduğu, yeterince besleyici gıdaya her gün erişim sağlayamayacakları öngörülmüştü.

Afrika'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya'da gıda güvensizliğine ilişkin endişelerin uzun süredir devam etmekte olup ülkenin birkaç yıldır yaygın bir güvensizlikle mücadele ettiği belirtildi.

Hükümetin, üyeleri haydut olarak adlandırılan organize suç çeteleriyle nasıl mücadele etmeyi planladığı konusunda daha fazla ayrıntı verilmedi.