Katil İsrail’in Gazze saldırısı öncesi Filistinli balıkçı Celal Qaraan iyi bir av bulmak için küçük teknesiyle denizde uzun mesafeler kat ederdi. Bugünlerde ise İsrail donanmasının gazabına uğraması için sadece “ağlarını atmanın” bile yeterli olabileceğini söylüyor.

İsrail'in hava saldırıları ve bombardımanları, yoğun nüfuslu kıyı Gazze Şeridi'nin büyük bölümünü enkaza çevirdi ve 32.000'den fazla Filistinlinin şehit olmasına neden oldu.

Qaraan gibi ailesini geçindirmek zorunda olan balıkçılar için ise denizde de pek çok tehlike var.

"Denize açılmaya çalıştığımızda silah sesleri etrafımızı sarıyor, sürekli bombalanıyoruz. Bu nedenle suya girmek her zaman bir risk. Üzerimize gelmedikleri tek bir gün bile yok. Her şey korku ve dehşet içinde ama buna rağmen çocuklarıma güvenli bir yaşam sağlayabilmek için suya giriyorum."

"Balıkçılığa gelince, yeteri kadar ürün yok. Bugün Ramazan'da oruç tutuyorum, bir ya da iki kilo balık yiyebilmek ya da satıp ev ihtiyaçları alabilmek için hayatımı tehlikeye atıyorum," diyor Qaraan.

Diğer Gazzeliler de balıkçılık krizinin etkilerini hissediyor.

Yerinden edilmiş yüz binlerce Gazzeli'den biri olan Ümmü'z-Zein, iftar için hazırlanırken çocuklarının balığa hasret kaldığını söyledi.

"Filistin harika balıkları ve deniz ürünleriyle tanınır ama savaş nedeniyle balık bulunamıyor. Ne yazık ki 7 Ekimden beri balık yemiyoruz" dedi.

İsrail ordusu ise konuya dair yorum yapmadı.

Kirli plan devreye sokuldu: Doğu Kudüs'te ilhak Kirli plan devreye sokuldu: Doğu Kudüs'te ilhak

Katil İsrail ordusu balıkçılara saldırıları aralıksız sürüyor

İsrail savaş gemileri Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan Refah kıyılarındaki Filistinli balıkçı teknelerine ateş açıyor.

Filistinlilerin denizde avlanmasına dahi izin vermeyen işgal ordusu, savaş gemileriyle balık tutmak isteyen Gazzelileri defalarca hedef alıyor. Açılan ateş nedeniyle can kaybı ve yaralanma bildirilmedi.

Gazzeli balıkçılar gıda kıtlığıyla mücadele ediyor

İsrail saldırıları nedeniyle büyük bir gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalan Gazzeli balıkçılar ölüm pahasına gıda sağlamak amacıyla sınırlı da olsa balık avlamaya çıkıyor.

İsrail'in karadan, denizden ve havadan şiddetli bombardımanına rağmen Gazze Şeridi'nde bazı balıkçılar, kendilerini ve çocuklarını geçindirecek bir şeyler bulma ümidiyle, canlarını tehlikeye atarak deniz kıyısına iniyor.

İsrail aylardır saldırılarını sürdürdüğü ve halkı zorla aç bıraktığı abluka altındaki Gazze Şeridi'nde Filistinlileri, yaşamın tüm temel ihtiyaçlarından mahrum bıraktı.

Balıkçılık mesleği Gazze Şeridi'ndeki binlerce ailenin temel geçim kaynağı olarak biliniyor. İsrail, Gazze'deki balıkçı teknelerinin sınırlarını yalnızca altı mil ile sınırlandırıyor. Filistinliler altı mili geçtiği esnada İsrail gemileri ve özel deniz kuvvetleri tarafından hedef alınıyor.

Son haftalarda balıkçılar, ailelerine ve uzun süredir devam eden İsrail saldırıları nedeniyle büyük bir gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalan Gazze sakinlerine ölüm pahasına gıda sağlamak amacıyla sınırlı da olsa balık avlamaya çıkıyor.

'HER GÜN İSRAİL SALDIRILARINA MARUZ KALIYORUZ'

Balıkçı İsmail el-Berdevil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta denize girmeye çalışan balıkçılara ve teknelerine İsrail savaş gemilerinin ateş açması sonucu çoğu zaman elleri boş döndüklerini söyledi.

İsrail'in hedef alması endişesiyle denize girmeden, bunun yerine Han Yunus sahilinde küçük bir ağla, daha fazla çaba ve daha uzun süre ile kıyı balıkçılığı yapmaya çalışan Berdevil, "Her gün İsrail hücumbotlarının silah ve hedef atışlarına maruz kalıyoruz. Çok sayıda balıkçı çeşitli şekillerde yaralanıyor." dedi.

"Basit manuel kürekli teknelerle balık tutma alıştırmaları yapıyoruz ama yine de hedef alınıyoruz. Her seferinde silah seslerinden kaçınmaya ve deniz kıyısına doğru kürek çekmeye çalışıyoruz." diyen Berdevil, İsrail saldırılarının artmasıyla birlikte balıkçıların, avladıkları balık miktarı yetersiz olmasına rağmen sahilde balık tutmak zorunda kaldığını aktardı.

ÇOK EMEK, AZ GELİR

Ahşap bir kurtarma kulesinin dibinde oturarak, ağlarını dikip, basit ekipmanlarının bakımıyla uğraşan balıkçı Naci Ebu Reyyale de, "Koşullar zor ve her gün İsrail işgal botları tarafından takip edilip hedef alınıyoruz. Bu yüzden denize giremiyoruz. Sahilde uzun saatler çok emek sarf ederek az gelir elde ediyoruz." diye konuştu.

Reyyale, savaşın zorlu koşulları altında balıkçıların içinde bulundukları zor şartlara ve çalışma gereksinimlerine dikkat çekerek, "Denize çıkmamıza izin verildiğinde hazır olmaları için şu anda ekipmanlarımın ve ağlarımın bakımını yapıyorum." dedi.

Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in Hamas yönetimindeki Gazze'ye yönelik hava ve kara saldırılarında en az 32.623 Filistinli şehit oldu. Binlercesinin de enkaz altında öldüğü tahmin ediliyor. 2,3 milyonluk nüfusun %80'inden fazlası yerinden edildi ve birçoğu açlık tehlikesiyle karşı karşıya.

Uluslararası Adalet Divanı yargıçları Perşembe günü oybirliğiyle İsrail'in Gazze'deki Filistinli nüfusa gecikmeksizin temel gıda tedarikini sağlamak için gerekli ve etkili tüm adımları atmasına hükmetti.

Mahkeme, Gazze'deki Filistinlilerin yaşam koşullarının kötüleştiğini, kıtlık ve açlığın yayıldığını belirtti.