Macaristan Başbakanı Viktor Orban, pazartesi günü parlamentoda yaptığı konuşmada, Macar azınlığın ana dil hakları iade edilene kadar Budapeşte’nin uluslararası ilişkilerde Ukrayna’ya hiçbir konuda destek vermeyeceğini belirterek, ülkesinin İsveç’in NATO üyeliğini onaylama konusunda acele etmediğini söyleyerek geçen yıldan bu yana parlamentoda bekletilen sürecin daha da gecikeceğine işaret etti.

İsveç’in üyelik başvurusu, halihazırda Macaristan ve Türkiye’nin onayını bekliyor.

Rusya LGBT'yi örgüt ilan etti ve faaliyetlerini yasakladı Rusya LGBT'yi örgüt ilan etti ve faaliyetlerini yasakladı

Ukrayna’nın Transkarpatya bölgesinde yaşayan Macar azınlığın maruz kaldığı baskılara dikkat çeken Orban, “(Macar okullarını) Ukrayna okullarına dönüştürmek istiyorlar ve bu işe yaramazsa onları kapatmak istiyorlar,” diyerek hükümetinin Macar azınlığın hakları için mücadele edeceğini de sözlerine ekledi.

Orban, “Macarların haklarını teminat altına alan yasaları geri getirene kadar Ukrayna’yı uluslararası arenada hiçbir konuda desteklemiyoruz,” vurgusunu yaptı.

Bununla birlikte Budapeşte’nin İsveç’in NATO’ya ktıım başvurusunun gecikmesinin Stockholm’ün güvenliğine yönelik bir tehdit olmadığını kaydeden Orban, İsveçli politikacıların Macaristan’ın demokratik hakları aşındırdığı yönündeki suçlamalarına işaret etti.

Macaristan Başbakanı, “İsveç’in NATO teklifini onaylamamızı gerektirecek acil bir durum olup olmadığını merak ediyorum. Ben böyle bir durum göremiyorum,” yorumunda bulundu.