Pegasus skandalı büyüyor: İsrail polisi Netanyahu'nun ailesini dinledi iddiası

İsrail polisinin Pegasus casus yazılımını kullanmasıyla ilgili skandal büyüyor. İzinsiz dinlenen isimler arasında eski başbakan Benyamin Netanyahu'nun ailesi ve eski bakanların bulunduğu iddia edildi.

Ortadoğu 07.02.2022, 19:38
Pegasus skandalı büyüyor: İsrail polisi Netanyahu'nun ailesini dinledi iddiası

İsrail polisinin casus yazılımla yargı denetimi olmaksızın telefonlarını dinlediği isimler arasında eski başbakan Benyamin Netanyahu'nun ailesi, eski bakanlar, belediye başkanları ve önemli iş insanlarının da bulunduğu iddia edildi. İsrail ekonomi gazetesi Catalist, polisin Pegasus casus yazılımını mahkeme kararı olmadan kullanmasıyla patlak veren skandala ilişkin yeni iddialar gündeme getirdi.

Gazete, İsrailli siber güvenlik şirketi NSO Group'un ürettiği casus yazılımını İsrail polisinin yargı denetimi dışında kullandığı listeye, Netanyahu'nun oğlu, eski bakanlar, bakanlık görevlileri, belediye başkanları, sendikacılar, iş insanları ve gazetecileri ekledi.

Söz konusu iddiaların ardından İsrail'de devletin en üst kademelerinden olaya ilişkin geniş soruşturma çağrısı yapıldı. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, yazılı açıklamasında "derin bir soruşturma" çağrısı yaparak, "Demokrasimizi kaybetmemeliyiz. Polisimizi kaybetmemeliyiz. Kesinlikle, kamunun bunlara güvenini yitirmemeliyiz" ifadelerine yer verdi.

İsrail hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Naftali Bennett, Pegasus benzeri siber araçların "suçla mücadele" için geliştirildiğini, eğer İsrail kamuoyu ve yetkililerine karşı kullanıldıysa bunun mutlaka ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı. İsrail Başsavcılığının konuyu araştırdığını belirten Bennett, başsavcılık ve ilgili bakanlıklarla konuyu görüşeceğini ifade etti.

İçişleri Bakanı Ayalet Shaked, iddiaları, "doğruysa deprem niteliğinde" olarak tanımladı ve soruşturulması için dışarıdan bir komisyon kurulmasını talep etti. İsrail Polisi Şefi Kobi Shabtai de son gelişmeler karşısında hükümete, bir yargıcın liderliğinde bağımsız bir soruşturma komitesi kurulması çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü