Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Mayıs 2024 tarihinde, Gazze'de katliamını sürdüren İsrail ile ticareti sona erdirdiklerini ifade etmiş ve ardından Ticaret Bakanlığı, işgal altındaki Gazze'de durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini belirterek, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu açıklamıştı.

Türkiye’nin terörist İsrail’e koyduğu bu ambargoya rağmen Kalkavan Ailesi’ne ait Turkon isimli ticaret gemisi, 4 Mayıs’ta Türkiye’den İsrail’e gitti.

UCM’nin adaleti bu kadar: Maktul ile katil aynı kefede UCM’nin adaleti bu kadar: Maktul ile katil aynı kefede

Geminin varış noktasının en başta Mısır olarak verildiği ve yolda İsrail olarak değiştirildiği ortaya çıktı. Aynı zamanda Sedef Tersanesi’nin de sahibi olan Turkon’a ait gemi ambargoyu deldi, İskenderun’dan yola çıkıp İsrail’in Haifa limanına demirlendi.

Turkon daha önce de kimyevi malzeme taşımıştı

Turkon şirketine ait konteyner gemisi, 20 Ocak 2024 günü de İsrail’in Haifa limanına ulaşmış ve geminin ‘B tipi’ yük taşıdığı, bu tipin de ‘tehlikeli kimyasal’ anlamına geldiği ortaya çıkmıştı. Turkon şirketi, Müslümanlar tarafından da protesto edilmişti.

Kalkavan'ın İsrail'e yönelik kurduğu ticaret ağı

Türkiye'nin en zengin patronları arasında bulunan Nevzat Kalkavan'a ait Turkon Holding sadece Türkiye’den Hayfa ve Aşdod limanlarına olan taşımacılıkta sahip olduğu büyük payla değil, aynı zamanda ABD ve Karadeniz ülkelerinden İsrail'e yönelik ticaretin taşımacılığında da etkin rol oynuyor.

Kalkavan'ın firması öte yandan İsrail'in en önemli liman kentleri Hayfa ve Aşdod'da "Tiran Shipping LTD" adı altında faaliyet yürüten bölgesel ofislere de sahip. Kalkavan'ın İsrail'e yönelik kurduğu ticaret ağıysa şöyle:

Aşdod'la ABD kentleri arasında Turkon'un kurduğu ticaret ağı.
Hayfa ve Aşdod'la Türkiye-Kuzey Kıbrıs-Ukrayna-Romanya arasında kurulan ticaret ağı

Turkon Konteyner Taşımacılık ve Denizcilik A.Ş

Turkon Konteyner Taşımacılık ve Denizcilik A.Ş. 3 Mart 1997 tarihinde Kalkavan Ailesi üyeleri tarafından kuruldu. İstanbul, İzmir, Mersin, Bursa, Ankara, Amerika, İngiltere, Almanya ve Belçika’da kendi ofisleri bulunan Turkon Line’ın ana pazarları arasında Türkiye, ABD, Mısır, İsrail, Lübnan, İspanya, İngiltere, Benelux, Almanya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunuyor

Ne yaptırım uygulanacak?

2 Mayıs tarihinde, Ticaret Bakanlığı, İsrail ile tüm ticaretin durdurulduğunu açıklamıştı. Bakanlığın açıklamasında, “Devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur” denilmişti.

Amerikan Devleti’nin ambargo kararına uymadığı için Türk bankası, şirketleri ve vatandaşlarımız yargılanır, ağır cezalara çarptırılırken, Türkiye’nin aldığı karar uymayan bu şirket hakkında hangi yaptırımların uygulanacağı merak konusu oldu?

Not: TCG Anadolu’yu inşa eden Sedef Tersanesi, Kalkavanlara ait Turkon Holding bünyesindeki Sedef Denizciliğe ait bir şirkettir.

Baran Haber