Toplam 12 ülkeden çok sayıda sivil toplum kuruluşunca oluşturulan ve Gazze'ye insani yardım götürmesi planlanan Uluslararası Özgürlük Filosu, terörist İsrail’in baskılarıyla engellendi.

Özgürlük Filosu, denetlenme bahanesi ile Guinea-Bissau Uluslararası Gemi Sicili tarafından durduruldu. Guinea-Bissau Uluslararası Gemi Sicili (GBISR), açıkça siyasi bir hamle yaparak Özgürlük Filosu Koalisyonu'na Guinea-Bissau bayrağını iki filo gemisinden çektiğini bildirdi. Bunlardan biri, Filistinli Gazze halkı için hayati önem taşıyan 5000 tondan fazla yardım malzemesiyle yüklenmiş olan kargo Özgürlük Filosu’ydu.

İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda toplanan Özgürlük Filosu’nun aktivistleri, “Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak” ve “kuşatmayı kıracağız” dedi.

Özgürlük Filosu Koalisyonu’ndan yapılan basın açıklamasında ise şunlar dile getirildi:

Perşembe öğleden sonra, Özgürlük Filosu Koalisyonu, Guinea-Bissau Uluslararası Gemi Sicili tarafından gemimiz Akdenez'in denetlenmesi talebiyle iletişime geçildi. Gemimiz zaten gereken tüm denetimleri geçmiş olduğu için bu son derece olağandışı bir talepti; yine de kabul ettik. Denetçi perşembe günü geldi. Cuma öğleden sonra, denetleme tamamlanmadan önce, Guinea-Bissau Uluslararası Gemi Sicili (GBISR), açıkça siyasi bir hamle yaparak Özgürlük Filosu Koalisyonu'na Guinea-Bissau bayrağını iki filo gemisinden çektiğini bildirdi. Bunlardan biri, Filistinli Gazze halkı için hayati önem taşıyan 5000 tondan fazla yardım malzemesiyle yüklenmiş olan kargo gemimizdi.

Bu iptal hakkında bizi bilgilendiren GBISR, planlanan Gazze misyonumuza özel olarak atıfta bulundu. Ayrıca, gemilerin varış limanı, potansiyel ek liman ziyaretleri, insani yardımın tahliye limanı ve tahmini varış tarihleri ve saatleri konularında bir dizi olağanüstü bilgi talep etti. Ayrıca, insani yardım taşımacılığını onaylayan resmi bir mektubu ve yükün tam bir manifestosunu talep etti.

Yine de, bu bayraklandırma otoritesi için son derece olağandışı bir harekettir. Normalde, ulusal bayraklandırma otoriteleri, bayrağını taşıyan gemilerde sadece güvenlik ve ilgili standartlarla ilgilenirken, varış yeri, rota, kargo manifestoları veya belirli bir seyahatin doğasıyla ilgilenmezler. Arabanızı kaydettirdiğinizde yetkililerin nereye gittiğinizi ayrıntılı olarak talep etmemeleri gibi. 

Ne yazık ki, Guinea-Bissau, İsrail'in Gazze'deki Filistinlileri kasıtlı olarak açlıkla, yasadışı ablukayla ve soykırımla suçladığı İsrail'in suçlarına yardımcı olmak için kendisini suçlu kılmıştır. İsrail, Uluslararası İnsancıl Hukuk, BM Güvenlik Konseyi kararları ve Uluslararası Adalet Divanı'nın iki kararına açıkça aykırı olarak, Filistinlilere hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları yardımı vermeyi reddetmek için ne kadar ileri gideceğini dünyaya göstermektedir. İsrail, yalnızca gücün hak olduğu bir uluslararası düzende bunu başarabilir. ABD, uluslararası hukuku gaspedip İsrail'i her adımda korumak için kendi yasalarını ihlal ediyor. Sızdırılan bir USAID memo, Gazze'deki kıtlığın kaçınılmaz olduğunu, değişikliklerin yaygın sivil ölümleri azaltabileceğini belirtiyor. Ayrıca, USAID, İsrail hükümetinin, ABD askeri yardımı almak için gereken ABD yasalarına uygunluğu göstermediğini değerlendiriyor. Bununla birlikte, geçen hafta ABD Kongresi ve Biden İsrail için 26 milyar dolarlık bir yardım paketi imzaladı. İşte israil’in açık bir şekilde desteklenmesi, uzun yıllar sonunda bizi bu noktaya getirmiştir. İsrail'in çocukları kasıtlı olarak aç bırakacağına dair bir açıklama da dahil olmak İsrail bizi ezemez ve illegal kuşatmasını yıkmak, Gazze halkına ulaşmak için kararlılığımızı kıramaz. Gazze halkı ve tüm Filistin, en korkunç, hayal edilemez koşullar altında bile kararlılıklarını, insanlık, haysiyet ve umutlarını sürdürme yetenekleriyle inanılmaz bir şekilde güçlüdür. Bizim sorumluluğumuz bu umudu canlı tutmaktır. Yelken açacağız. 

ABD: Hamas savaşçılarının yüzde 70'i hayatta ve savaşıyor ABD: Hamas savaşçılarının yüzde 70'i hayatta ve savaşıyor