Morawiecki ve Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nausėda, Haziran ayında Kremlin’e karşı başarısızlıkla sonuçlanan isyanın ardından bir kısmı Belarus’a yerleşen Vagner güçlerinin yarattığı ‘tehdidi’ görüşmek üzere Suwałki Koridoru’nda bir araya geldi.

Suwałki Koridoru, Polonya ve Litvanya arasındaki sınırın 100 kilometrelik bir bölümü. Koridorun doğu tarafında Belarus, batı tarafında ise Rusya’nın Kaliningrad eksklavı yer alıyor. Doğu Avrupa ülkeleri bu nedenle koridorun ‘NATO’nun güvenliği’ için stratejik açıdan hayati önem taşıdığını düşünüyor. Koridorun hasımlar tarafından ele geçirilmesi durumunda Baltık ülkelerinin Avrupa’nın geri kalanı ile bağlantısının kesilmesinden endişe ediliyor.

Litvanya lider, “Bazı insanlar NATO zirvesinde İsveç’in gelecekteki üyeliği konusunda varılan anlaşmanın jeopolitik durumu değiştirdiğini ve Suwałki Koridorunun stratejik öneminin azaldığını söylüyor. Ben bu görüşe kesinlikle katılmıyorum ve Suwałki Koridorunun hem Rusya hem de Belarus tarafından potansiyel bir provokasyon hedefi olmaya devam ettiğine inanıyorum,” dedi.

Morawiecki, “Sınırlarımız yıllardır çeşitli hibrid saldırıları durduruyor. Rusya ve Belarus, NATO’nun doğu kanadının sınırlarını istikrarsızlaştırmak için sayısız provokasyon ve entrikalarını artırıyor,” dedi.

Nausėda da Vagner’in Belarus’taki varlığının Litvanya, Polonya ve diğer NATO müttefikleri için bir güvenlik riski oluşturduğunu söyledi. Nausėda sosyal medyada, “Tetikte ve olası her türlü senaryoya karşı hazırlıklıyız,” diye yazdı. Nausėda, “Bazı Vagner savaşçıları sınırımıza yakın, Grodno bölgesinde mevzilenmiş durumdalar, yani bu durum hem Polonya-Belarus hem de Litvanya-Belarus sınırlarında provokasyonlar için çok uygun,” dedi.

Morawiecki, Belarus’taki Vagner paralı askerlerinin sayısının 4.000’i aşabileceğini ileri sürdü.

Polonya başbakanı ayrıca Litvanya’ya ‘askeri işbirliği ve NATO ülkelerinin her bir toprak parçasını savunacağımıza dair ortak sözümüz’ için teşekkür etti.

Netanyahu: Suudi Arabistan ile tarihi barışın eşiğindeyiz Netanyahu: Suudi Arabistan ile tarihi barışın eşiğindeyiz

Morawiecki, Ukrayna’daki savaşla ilgili olarak, “Bugün Polonya ve Litvanya sınırları, Doğu’dan gelen despotizmin baskısını durduran özgür dünyanın sınırlarıdır,” iddiasında bulundu.

Ulusal yayın kuruluşu LRT’nin haberine göre Nausėda, Belarus sınırının kapatılmasının ‘Polonya, Litvanya ve Letonya arasında koordineli bir şekilde’ alınması gereken bir karar olduğunu söyledi.

Salı günü Polonya’nın iki Belarus helikopterini hava sahasını ihlal etmekle suçlamasının ardından sınıra asker sevk etmesiyle bölgedeki gerilim tırmandı. Belarus suçlamayı reddetti fakat Polonya NATO’yu bilgilendirdi ve olayı görüşmek üzere Belarus temsilcilerini çağırdı.