Rusya-Ukrayna savaşında Rusya'nın yanında savaşan Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin, Rusya güçlerini Ukrayna'nın Bahmut kentine çeşitli patlayıcılar yerleştirerek 'adamlarını patlatmaya çalışmak' ile suçladı.

'WAGNER'İN HEDEFLENDİĞİ VARSAYIMINDA BULUNABİLİRİZ'

Reuters'ın haberine göre, Ukrayna'nın Bahmut şehrini ele geçirdikten sonra şehri büyük ölçüde Rusya askerlerine devreden Wagner'in lideri, Telegram kanalından açıklama yaparak, paralı askerlerinin Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri tarafından onlarca arka bölgeye yerleştirilmiş, aralarında tank savar mayınların da olduğu çeşitli patlayıcılar tespit ettiğini ileri sürdü. Prigojin'in açıklamasına göre, Rus askerlerine bunun sebebi sorulduğunda, askerler bunun üstlerinden gelen bir emir olduğunu söyledi.

ABD'de Golden Gate köprüsünde Gazze'ye destek protestosu ABD'de Golden Gate köprüsünde Gazze'ye destek protestosu

Prigojin, "Bu patlayıcıları düşmanı uzak tutmak için oraya yerleştirmeye gerek yoktu çünkü burası arka bir bölgeydi. Dolayısıyla bunların Wagner'in ilerleyen birimlerine isabet etmesinin amaçlandığı varsayımında bulunabiliriz" ifadelerini kullandı.

'PATLAYICILARDAN HİÇBİRİ PATLAMADI, KİMSE ZARAR GÖRMEDİ'

Söz konusu patlayıcıların hiçbirinin patlamadığını ve hiç kimsenin zarar görmediğini söyleyen Prigojin, "Bunun, kamuoyunu kamçılamak teşebbüsü olduğunu varsayıyoruz" dedi. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan ise Prigojin'in açıklaması hakkında yorum yapılmadı. 

Bahmut'ta özellikle son aylarda şiddetlenen çatışmalarda Wagner güçlerine Rusya tarafından yeterince silah ve mühimmat verilmediği gerekçesiyle Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerini sık sık eleştiren Prigojin, son olarak Rusya Başsavcılığı'na bir dizi mektup göndermiş ve Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde ve savaş sırasında Savunma Bakanlığı'nın üst düzey yetkililerinin herhangi bir suç işleyip işlemediğinin tespitini talep etmişti.