BM'den İsrail'in öldürdüğü Filistinli bebek için soruşturma talebi BM'den İsrail'in öldürdüğü Filistinli bebek için soruşturma talebi

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da hükümetin çalışmaları ile ilgili bilgilendirme yapan Mişustin, ABD liderliğindeki Batılı ülkelerin Rusları hedef alan yaptırımlarının başarısız olduğunu söyledi.

Mişustin, “Batı, uyguladığı yaptırımların Ruslara yönelik olmadığını anlatmaya çalıştı, ancak şimdi asıl hedefin Rus halkının olduğu herkes için açık” diye konuştu.

Yabancı şirketlerin Rusya'da önceleri de şu anda da rahat çalıştıklarına dikkat çeken Mişustin, “Geleceğini Rusya'da gören şirketlerin çalışması için gerekli tüm koşulları oluşturduk. Dost olmayan ülkelerden gelen yabancı iş insanları da buna dahildi. Rus iş dünyasının Batı'da karşılaştığı tüm kısıtlamalara, mülkiyet haklarının reddedilmesine ve ayrımcı önlemlere rağmen, bizim ülkemizde yabancı şirketler önceden olduğu gibi şimdi de rahat çalışıyor” dedi.

Mişustin, “Ancak elbette yabancı şirketler Rusya’da işletme yönetiminden vazgeçer, işletmelerinin ve çalışanlarının geleceğini umursamazlarsa biz de insanlarımızın çıkarlarını koruma durumundayız" diye ekledi.

‘Analistler Rusya'nın GSYİH'sindeki olası düşüşü çift haneli olarak tahmin etti, ancak biz ayakta kaldık’

Rusya Başbakanı, geçen ilkbaharda analistlerin Rusya’nın gayrisafi yurtiçi hasılasındaki (GSYİH) olası düşüşü çift haneli olarak tahmin ettiklerine anacak Rus ekonomisinin olağan düşüş yaşayıp ayakta kaldığına ve büyüme ivmesine geri döndüğüne dikkat çekti.

Mişustin, şimdi artık bazı uluslararası kuruluşların dahi bu yıl içinde Rusya için olumlu dinamikler, 2024'te ise gelişmiş ülkelerden daha yüksek bir GSYİH büyüme oranına ulaşacağını öngördüklerini ifade etti.

‘Rusya 2026’dan itibaren yılda 100’ün üzerinde uçak üretecek’

“2026’dan itibaren bir yılda çeşitli modifikasyonlarda 100’ün üzerinde uçak üretmeyi planlıyoruz” vurgusunu yapan Mişustin, sektör için gerekli finansman hacmine ilişkin tüm kararların alındığını dile getirdi.

Mişustin, “Şu anda en önemli mesele, üretim hatlarının modernizasyonu dahil olmak üzere ulaştığımız hızı düşürmemek" diye konuştu.

‘Rusya'daki gıda güvenliği seviyesi dünyanın en güvenilir olanlarındandır’

Rusya'nın gıda doktrinindeki rakamlara göre iç pazara fazlasıyla gıda sağlandığını vurgulayan Mişustin, “Tahılda (yüzde 95 yerine yüzde 177.8), şekerde (yüzde 90 yerine yüzde 103.2), bitkisel yağda (yüzde 90 yerine yüzde 211.1), ette (yüzde 85 yerine yüzde 100.9) ve balıkta (yüzde 85 yerine yüzde 153.3) iç talebi fazlasıyla karşılıyoruz” diyerek şöyle devam etti:

“Sovyet döneminde bile geçen yılki gibi bir tahıl hasadı hiç olmamıştı. 157 milyon ton. Yağlı tohumlar açısından da yeni rekorlar söz konusu. Et, patates, sera sebzeleri ve meyvelerde de artış görülüyor.”

Sputnik