Usta Japon besteci Ryuichi Sakamoto geçtiğimiz ay hayatını kaybetti. Sakamoto, Kasım 2022’de 12 parçalık yeni albümünü yayınlamıştı. 

2014’te kansere yakalanan ve Ocak 2021’de hastalığı nükseden Sakamoto, o zamandan beri tedavi görüyordu. Başarılı bir ameliyat geçiren usta besteci, albüme tedavisinin ilk aşamalarından sonra başladığını şu sözlerle anlatmıştı: 

“Önemli bir ameliyattan sonra yeni geçici evime vardığımda kendimi ‘synthesizer’ıma uzanırken buldum. Bir şeyler bestelemek gibi bir niyetim yoktu, sadece ‘synthesizer’dan çıkan seslere boğulmak istedim. Bu tür bir ‘günlük’ tutmaya muhtemelen devam edeceğim.” Tutunacak bir daldı müzik onun için.

Yellow Magic Orchestra adlı grubunun üyesi olarak isminden söz ettirdi. Müzik kariyeri boyunca birçok albüm yayımladı, film müzikleri dahil olmak üzere birçok farklı projede yer aldı.

Sakamoto, aynı zamanda bir aktör ve seslendirme sanatçısı olarak da çalışmalarına devam etti. Ayrıca çevre koruma ve insan hakları konularıyla ilgili çeşitli kampanyalarda yer aldı. Sakamoto, klasik müzik, caz ve Japon geleneksel müziğini bir araya getirdi. 

Di Caprio’ya sonunda en iyi erkek oyuncu, Meksikalı yönetmen Alejandro G. Inarritu'ya da en iyi film ödülünü getiren Diriliş filminin müziklerini Ryuichi Sakamoto icra etti. En iyi görüntü yönetmeni ödülünü de aynı filmle, Emmanuel Lubezki Morgenstern kazanmıştı. 

Yorum: Oğuz Can Şahin