Konuya yakın birkaç kaynağın 8 Temmuz Pazartesi günü Le Monde'a verdiği bilgiye göre Fildişi Sahili yönetimi, ülkenin kuzeybatısındaki Odienné kasabası yakınlarında bir Amerikan askeri üssü kurulmasını kabul etti.

Kurulacak üsse dair detaylar, kaç askerin üsse konuşlandırılacağı ya da üssün ne zaman hizmete gireceği henüz bilinmiyor.

Fransa'dan, Paris Olimpiyatlarında başörtüsü yasağı kararı Fransa'dan, Paris Olimpiyatlarında başörtüsü yasağı kararı

Üssün Mali ve Burkina Faso'yu merkez edinen cihat yanlısı grupların etkinliğine karşı faaliyet göstereceği ifade ediliyor.

Nijer cuntası Mart ayında ABD askerlerinin ülkeyi terk etmesini talep etmişti. Bu tarihten itibaren ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) bölgedeki operasyonlarını gözden geçiriyordu.

Geçtiğimiz günlerde son Amerikan askerleri de Niamey'de üsten ayrıldı. Hava gözetleme ekipmanları ve MQ-9 Reaper insansız hava araçlarının bulunduğu Agadez üssünün de 15 Eylül tarihine kadar tamamen boşalması bekleniyor.

Son dönemde Batı Afrika ülkeleri Nijer, Burkina Faso ve Mali, Batılı ülkelerle olan güvenlik iş birliklerini sona erdirmiş ve Rusya'ya yönelmiş durumda.