Belgrad'daki Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan binlerce gösterici, Filistin'e destek ve dayanışma mesajları gönderdi.

Filistin bayrağı açan göstericiler, "Özgür Filistin" ve "Özgür Gazze" sloganları attı.

Göstericiler "Filistin'e özgürlük" yazılı pankart ve dövizler taşıyarak, şehrin en işlek iki caddesi Terazi ve ardından Kneza Milosa'ya yürüdü.

Burada bulunan devlet kurumları ve yabancı misyonların önüne gelen göstericiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durdurulması çağrısı yaptı.

Gazze'de barışın tesis edilmesi çağrısında da bulunan göstericiler, olaysız dağıldı.

- İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 43'ü Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda olmak üzere 361'i asker 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre ölenlerin sayısı 11 bin 100’ü aştı, bu kişilerin en az 4 bin 500’ünü çocuklar ve 3 bin 27’sini kadınlar oluşturuyor.

Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 186 Filistinliyi öldürdü.

İsrail Gazze’deki tüp bebek merkezini vurdu İsrail Gazze’deki tüp bebek merkezini vurdu

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 72 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.