Abdulfettah es Sisi yönetimi, Mısır-Gazze sınır hattında, İsrail'in tehcir edeceği Gazzeliler için inşa edildiği belirtilen alanda 3 kilometrelik bir duvar daha ördü.

Mısır yönetiminin toplamda 16 kilometrekarelik bir alanı kazdığı belirtiliyor.

Uydu görüntülerine göre Mısır'ın sınır bölgesinde inşa ettiği duvarın uzunluğu 4 kilometreyi aştı. Bölgede kamyonlar, vinçler ve işçiler yoğun inşaat faaliyetlerine devam ediyor.

Duvarın ve kazılan alanın tehcir edilen Gazzelileri toplamak için inşa edildiği düşünülüyor.

Gazze'de en az 13.000 Filistinli 'kayıp' Gazze'de en az 13.000 Filistinli 'kayıp'

Mısır yönetimi bölgenin tehcir edilecek Filistinliler için yapılmadığını, bir lojistik merkezi olacağını iddia ediyor. Ancak uzmanlar aynı görüşte değil.

BBC'ye konuşan bir yardım görevlisi, lojistik merkezi için bu kadar büyük bir alanın kazıldığını daha önce hiç görmediklerini belirtti. Görevli, Mısır hükümetinin kendilerine yeni insani yardım merkezi planları hakkında herhangi bir bilgi vermediğini de ekledi:

"Mısır'daki depolama kapasitesi neredeyse her toplantıda tartışılan bir konu. Bu konu paylaşılmadığına göre, benim varsayımım planın bu olmadığı yönünde."

Akademisyen Andreas Krieg de Mısır hükümetinin söylemine karşı çıkarak, proje için ayrılan devasa alanın bir lojistik merkeze işaret etmediğini, bundan ziyade Kahire'nin "en kötü senaryoya" hazırlandığına işaret ettiğini kaydetti:

"Bu alanın ne kadar büyük olduğuna bakacak oturtacak olursanız, 16 kilometrekarelik bir alan, yani binlerce ve binlerce kamyon. Sınırda binlerce kamyonun beklediği bir durum daha önce hiç yaşanmamıştı."