Taliban: ABD ile görüşmeler olumlu geçti

Doha’da ABD’li yetkililer ile görüşen Taliban, görüşmenin olumlu geçtiğini ifade ederek AB ülkeleri ile müzakerelere başladı.

Siyaset 10.10.2021, 23:15
Taliban: ABD ile görüşmeler olumlu geçti

Afganistan'da yönetimi tamamıyla ele geçirip İslami hükümet kuran Taliban, Katar'ın Başkenti Doha'da ABD'li yetkililerle bir araya geldi.

Taliban yetkilileri Washington temsilcileriyle görüşmenin "olumlu" geçtiğini kaydederek Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle müzakerelere başladı.

Afganistan'da IŞİD militanlarıyla mücadelede ABD ile iş birliği yapmayacaklarını açıklayan Taliban, ülkedeki ekonomik durum, yabancı uyruklu kişilerin tahliyesi ve yurt dışından gelen insani yardımlar gibi konuların yanı sıra "uluslararası alanda tanınmayı" amaçlıyor.

30 Ağustos tarihinde ABD'nin Afganistan'dan tamamıyla çıkmasının ardından Washington ile ilk defa görüşen Taliban yönetiminin müzakere ettiği konular arasında ekonomik yaptırımların kaldırılması ve Afganistan'a ait yurt dışındaki bankalarda dondurulan 10 milyar dolar değerindeki nakdi varlıkların yeniden kullanılabilmesi bulunuyor.

Doha'daki görüşmeleri yakından takip eden Al Jazeera muhabirine göre, Taliban üst düzey yöneticilerinin oluşturduğu Kabil yönetimi, ülkedeki memurların maaşlarının ödenmesi konusunda zorluk yaşıyor ve bu ekonomik bunalımı atlatmak için uluslararası kamuoyunun desteğini istiyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:23
İkindi 16:06
Akşam 18:32
Yatsı 19:53
Günün Karikatürü Tümü