Türkiye, Mısır’ın NATO vetosunu geçen yıl kaldırmış

Türkiye, geçen yıl Kahire ile normalleşme girişimlerinin bir parçası olarak Mısır'ın NATO ile ortaklık faaliyetlerine koyduğu vetoyu kaldırdı.

Siyaset 30.04.2021, 18:22 30.04.2021, 19:24
Türkiye, Mısır’ın NATO vetosunu geçen yıl kaldırmış

Türkiye ve Mısır arasında son dönemde yaşanan yakın ilişkilerin geçen seneden başladığı öğrenildi.

MEE’nin haberine göre; bir kaynak, "NATO'nun Akdeniz Diyaloğu çerçevesindeki ortaklarından biri olan Mısır'ın NATO'yla ortaklık ilişkilerini ilerletmesi ve bu kapsamdaki faaliyetlere katılımı Türkiye tarafından desteklenmektedir." dedi. Böylelikle Türkiye, Mısır'ın NATO ile ortaklık ilişkisi geliştirmesinin önünü açmış oldu.

Bir NATO yetkilisi ise Mısır, İsrail, Fas ve Tunus'u kapsayan Akdeniz Diyaloğu'nun hala faal olduğunu ifade etti. Yetkili, ittifakın geçtiğimiz günlerde Mısır güvenlik önceliklerini NATO'nun bölgedeki güvenlik çıkarlarıyla birleştirmek için yeni bir Bireysel Ortaklık İşbirliği Programını (IPAP) onayladığını doğruladı.

Akdeniz Diyaloğu, ilk olarak 1994'te başlatılan, NATO ile yedi Akdeniz ülkesi (Tunus, Fas, İsrail, Mısır, Moritanya, Ürdün ve Cezayir) arasındaki iş birliği forumudur. Amacı "bölgede iyi ilişkiler, daha iyi karşılıklı anlayış ve güven kurmak, bölgesel güvenliği ve istikrarı desteklemek ve NATO'nun politika ve amaçlarını açıklamak" olarak belirtilmiştir.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Günün Karikatürü Tümü