Türkiye İşçi Partisi X üzerinden yaptığı paylaşımda "Filistin'in halkının ve kendini savunma hakkının yanındayız. Barış yerine savaşı tercih eden tarafın Siyonistler olduğunu biliyoruz. Öte yandan savaş koşullarında dahi sivillerin hedef alınmasını, işkence edilmesini, çocukların “esir alınmasını” hiçbir şartta kabul edilemez buluyoruz." dedi.

tip1

Ekran görüntüsü 2023-10-08 142410

TKP: Filistin halkının haklı direnişini karalayamayacaklar

İsrail'e yönelik başlatılan operasyona dair TKP tarafından yapılan açıklamada, "Mücadelenin kalıcı bir barışla sonuçlanması ancak emperyalizme karşı tutarlı bir mücadeleyi büyütmekle mümkün" denildi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Gazze'de İsrail'e karşı başlatılan operasyona ilişkin açıklamada bulundu.

"Tüm bu süreçte Filistin halkına yönelik katliamları ve katliam girişimlerini 'İsrail’in müdafaa hakkı' diyerek destekleyen emperyalist aktörler Filistin halkı direnişi yükselttiğinde 'barış'ı hatırladı" ifadelerine yer verilen açıklamada, "Filistin halkı varlık mücadelesi veriyor ve bu mücadele bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasıyla sonuçlanana kadar Filistin halkının eylemleri meşru kalmaya devam edecek" vurgusu yapıldı.

TKP tarafından konuya ilişkin yapılan "Filistin halkının haklı direnişini karalayamayacaklar" başlıklı açıklama şöyle:

"Dün Gazze’den İsrail’e karşı başlatılan operasyonun ardından burjuva medyasında İsrail hükümeti lehine propaganda eksik olmuyor, ikiyüzlü emperyalist merkezlerin şiddet karşıtı mesajları ve İsrail ile dayanışma açıklamaları arka arkaya geliyor.

Bu noktaya birden bire gelinmiş gibi yapmaya son verin. Kimse bölgedeki şiddeti yeni keşfetmiş gibi davranmasın.

Toprakları İsrail ordusu ve İsrailli yerleşimciler tarafından işgal altında tutulan Filistinlilerin maruz kaldığı sistematik zulüm ve baskı on yıllardır devam ediyor. Bu on yıllar boyunca Filistin halkı defalarca zorla yerinden edilmeyle karşı karşıya kaldı; buna direnenler ırkçılıktan beslenen ağır şiddetin her türüne uğradı; kara saldırılarıyla, hava saldırılarıyla bir halk boğulmaya, yok edilmeye çalışıldı.

Başaramadılar.

Ancak tüm bu süreçte Filistin halkına yönelik katliamları ve katliam girişimlerini “İsrail’in müdafaa hakkı” diyerek destekleyen emperyalist aktörler, Filistin halkı direnişi yükselttiğinde “barış”ı hatırladı.

Evet, bu bölge gerçek bir barışı hak ediyor. Ve evet, barış, yaşanan kayıplar hangi halkın kayıpları olursa olsun bu tablonun tamamen son bulması için gerekli. İnsan hayatının taşıdığı değere Filistinliler söz konusu olduğunda algılarını kapatan, tersi yaşandığında ise sahte bir duyarlılıkla hareket eden emperyalistlerin riyakarlığına yaslanarak komünistlerin bu konudaki samimiyeti sorgulanmasın. İsrailli komünistler bu açıdan önemli bir ders veriyor, tüm yaşananların sorumlusunun İsrail devletinin işgal politikası olduğunu cesurca söylüyor.

Filistin halkı varlık mücadelesi veriyor ve bu mücadele bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasıyla sonuçlanana kadar Filistin halkının eylemleri meşru kalmaya devam edecek. Bu mücadelenin kalıcı bir barışla sonuçlanması ise ancak emperyalizme karşı tutarlı bir mücadeleyi büyütmekle mümkün. 

Emperyalizm ve işgalciler mutlaka kaybedecek.

Filistin halkının haklı direnişi kazanacak!"

Erdoğan: Kimsenin kendini dışında tutamayacağı sorumluluk altındayız Erdoğan: Kimsenin kendini dışında tutamayacağı sorumluluk altındayız

Sol Gazetesinden Filistin'e destek

Sol grupların sözcülüğünü üstlenen ve bu minvalde haberler yapan Sol Gazetesi, Aksa Tufanı harekâtının başladığı ilk andan beri  Hamas taraftarı bir tutum sergiledi.