Netanyahu, dini-milliyetçi koalisyonunun yargıda hükümete yargıç seçiminde söz hakkı tanıyacak ve Yüksek Mahkeme'nin yasaları iptal etme yetkisini sınırlayacak değişiklikler peşinde koşması nedeniyle haftalardır tepkilerle karşı karşıya.

Cuma günü Downing Street 10 numarada Sunak ile görüşmeye geldiğinde yüzlerce protestocu tarafından karşılanan Netanyahu'ya göstericiler ellerinde İsrail bayrakları ile "Netanyahu hapse, İsrail adına konuşamazsın" diye bağırdı.

Londra'da yaşananlar, bu ayın başlarında Berlin'de yüzlerce kişinin Brandenburg Kapısı'nda toplanarak İsrail yargısının planlanan revizyonunu protesto ettiği olayların bir benzeriydi.

Sunak Netayahu

Sunak'ın sözcüsü "Başbakan, İsrail'de önerilen yargı reformları da dahil olmak üzere ilişkilerimizin temelini oluşturan demokratik değerlerin korunmasının önemini vurguladı" dedi.

Her iki taraftan da toplantıya ilişkin yapılan açıklamalarda iki liderin İngiltere ve İsrail arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve İran'ın yarattığı tehdit de dahil olmak üzere paylaştıkları güvenlik ve savunma sorunlarını da ele aldıkları belirtildi.

İsrail tarafından yapılan açıklamada Netanyahu'nun Sunak'ı resmi bir ziyaret için İsrail'e davet ettiği belirtildi. Sunak geldikten bir saat sonra Downing Street'ten ayrıldı.

İsrail Başsavcısı bugün Netanyahu'yu devam eden yolsuzluk davasıyla ilgili çıkar çatışmasını görmezden gelerek ve yargıda revizyon planına doğrudan müdahil olarak yasaları çiğnemekle suçladı. Netanyahu yolsuzluk suçlamalarını reddediyor.