Manama 2023 Diyaloğu sırasında gazetecilere konuşan Prens Faysal, Riyad'daki son zirvenin ardından Arap ve İslam liderleri tarafından belirlenen bakanların Pazartesi günü Pekin'e doğru yola çıkacağını açıkladı.

Suudi Dışişleri Bakanı, Çin ziyaretinin ardından heyetin, derhal ateşkes sağlanması ve Gazze'ye insani yardım girişinin kolaylaştırılmasının aciliyetini vurgulayan güçlü bir mesaj iletmek üzere çeşitli başkentleri ziyaret edeceğini vurguladı.

Prens Faysal, "Bu krizi süratle çözmek ve Gazze'ye karşı yürütülen savaşa son vermek için çaba sarf etmeliyiz" dedi.

Olağanüstü ortak Arap-İslam Zirvesi, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Katar, Türkiye, Endonezya, Nijerya ve Filistin dışişleri bakanlarını İİT ve Arap Ligi'nin tüm üye ülkeleri adına derhal uluslararası eylem başlatmakla görevlendiren bir karar yayınladı.

Amaç, Gazze'deki savaşı durdurmak ve yerleşik uluslararası referanslara uygun olarak kalıcı ve kapsamlı bir barışa yol açacak gerçek ve ciddi bir siyasi süreci zorlamak için uluslararası bir girişim oluşturmak.

Manama Diyaloğu 2023 çerçevesinde Suudi Dışişleri Bakanı, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir araya geldi.

Görüşme sırasında Gazze ve çevresindeki gelişmeler ele alındı. Prens Faysal, Suudi Arabistan'ın İsrail işgal güçlerinin sivillere yönelik devam eden askeri tırmanışını ve ihlallerini reddettiğini yineledi.

Tırmanışın durdurulmasının ve Filistinlilerin Gazze Şeridi'nden zorla göç ettirilmesinin önlenmesinin öneminin altını çizdi.

Rusya, Alman genelkurmaylığına sızdı: Subayların ses kaydı yayınladı Rusya, Alman genelkurmaylığına sızdı: Subayların ses kaydı yayınladı

Prens Faysal Gazze'deki çocuk, kadın ve sivillere yardım için insani yardım koridorları oluşturulmasının aciliyetini vurguladı.

Ayrıca uluslararası topluma, İsrail güçleri tarafından Gazze'deki halka karşı işlenen uluslararası insancıl hukukun bariz ihlallerini kınama çağrısında bulundu.

Prens Faysal ayrıca İngiltere'nin Gölge Dışişleri Bakanı David Lammy ile bir araya gelerek Gazze Şeridi'nde tırmanan askeri gerilimi ele aldı.

Her iki taraf da derhal ateşkes sağlanmasının ve insani yardım kuruluşlarının Gazze'ye acil yardım ulaştırmasına izin verilmesinin önemini vurguladı.

Suudi Dışişleri Bakanı, askeri tırmanışın sona erdirilmesi ve Filistinlilerin Gazze Şeridi'nden zorla göç ettirilmesinin önlenmesi için uluslararası toplumun aktif bir rol oynamasının önemini yineledi.