5816 sebebiyle yargılanan tarihçi Yaşar Gören için beraat kararı verildi.

İstanbul Anadolu 50. Asliye Ceza Mahkemesi kararında Gören’in üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığı vurgulandı. CMK 223/2-a maddesi gereğince Gören’in beraatına, yargılama giderlerinin Hazine üzerinde bırakılmasına hükmedildiğinin altı çizildi.

Kararda iddia makamının şu cümlelerine yer verildi: “Hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı sanığın gazeteci olduğu haber verme ve yayma ve ifade özgürlüğü kapsamında eylemlerin değerlendirilmesi gerektiği bu nedenle atılı suçun unsurlarının oluşmadığı anlaşılmakla CMK 223/2-a madde gereğince sanığın beraatına karar verilmesini kamu adına mütalaa olunur.”

2 yıldır yargılanıyordu

Yapmış olduğu üç paylaşım sebebiyle iki yıldır yargılandığını söyleyen Yaşar Gören, cuma günü beraat ettiğini ve kararı İstanbul Adliyesi 50'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiğini dile getirdi.

Gören’in 5816’dan yargılandığı üç paylaşım:

1) İngiliz valisi olmak isteyen Mustafa Kemal'e İngiliz istihbaratının cevabı "İstanbul'da İngiliz İşgal Kuvvetleri'ne iş başvurusu yapan o kadar çok Osmanlı subayı var ki... hangi birinize iş verelim..." 25Aralık 1918. 103 yıl önce bugün."

2) “Atatürk 19 Mayıs'ta Samsun'a çıktı ve kurtuluş savaşını başlattı” sanıyorsunuz değil mi? Sanmayın. 19 Mayıs'ın üzerinden bir buçuk ay geçti ama ortada başlayan bir kurtuluş savaşı yok. Mustafa Kemal İngiliz işgali altındaki Samsun’dan İngiliz İşgali altındaki Erzurum’a geldi. İngiliz istihbaratı Mustafa Kemal’e “Osmanlı devletini beraber yıkalım” demeye hazır 3 Temmuz 1919. 103 yıl önce bugün.

3) 13/07/2022 tarihinde "Osmanlı Devleti, ittihatçı subayların ihanetine uğradı. 27 yaşındaki bu subaylar Gagauz Enver, Resneli Niyazi, Eyüp Sabri, Hasan Tosun, Halil (Kut) Bekir, dağa çıktılar. Kendi devletlerine savaş açtılar. Mustafa Kemal, terör örgütünün merkezinden Enver'e haber taşıyor. İttihatçı subayların ve Bulgar, Yunan, Ulah, Sırp, Ermeni çetelerin tek hedefi var. Osmanlı’nın defterini dürmek, Abdülhamid’i yıkmak...

Beraat kararının ilgili bölümü:

Millet, darbecilerin yazdığı anayasayı istemiyor! Millet, darbecilerin yazdığı anayasayı istemiyor!

Baran Haber