Yerel seçim takvimi belli oldu Yerel seçim takvimi belli oldu

Sözcü’nün haberine göre, Rekabet Kurumu, gübre şirketlerinin ortaklaşa hareket ederek fiyatları yükselttikleri şikayetini değerlendirip 7 gübre şirketi hakkında 2021 yılında soruşturma açtı. Soruşturma heyeti, incelemelerin sonunda Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın 6 yıl genel müdürlük yaptığı Gübretaş'ın da aralarında bulunduğu şirketlerin kendi aralarında anlaşarak rekabeti engelledikleri, bu suç nedeniyle şirketlere ceza kesilmesi gerektiğini açıkladı. Gübre şirketleri hakkında hazırlanan rapor Rekabet Kurulu üyelerine açıklandı. Kurul, raporla ilgili şirket temsilcilerinin sözlü savunmasını dinledi. Gübretaş'ın rekabet ihlalini 2021'den önce 5 yıl boyunca sürdüğü iddia edildi.

Bu dönemin tam da Bakan Yumaklı'nın genel müdür ve icracı yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığı döneme denk gelmesi dikkat çekti. Bakan Yumaklı, Ekim 2016'dan Nisan 2022'ye kadar Gübretaş'ı yönetmişti. Soruşturma heyetinin raporu hakkında nihai kararı Rekabet Kurulu üyeleri oylama sonucu verecek.

Kokuşmuşluk!

Kültürden sanata, siyasetten ahlâka, iktisadî çarkta da dişliler çatırdıyor. Esasında her sorunun kaynağına inince meselenin adalet zafiyeti olduğu açık seçik gözüküyor. Devletin, cemiyetin en son ferdine kadar saadet ve huzuru vermekle yükümlü olmayı misyon edinmiş bir yapı olması gerekiyor. Devletin uzuvlarını milletin üzerine kalkan etmekle görevli kişilerin adı “rant” ile ilişkilendiriliyorsa vay hâlimize!