Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 18 Temmuz'da yaptığı ziyarette, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a ilk yerli otomobil TOGG'u hediye ettiği hatırlatılarak, "Bu birkaç yıl öncesine kadar hayal bile edilemeyecek bir görüntüydü" dendi.

Aynı görüşmede,  Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın yönetim kurulu başkanı olduğu Baykar Teknoloji tarafından geliştirilen Bayraktar Akıncı drone'larının Suudi Arabistan'a satılması için anlaşma imzalandığına da işaret edildi.

Rusya'da Savunma Bakanı Şoygu neden görevden alındı? Rusya'da Savunma Bakanı Şoygu neden görevden alındı?

Analizde, anlaşmaya dair "Erdoğan, Türkiye'nin krizle boğuşan ekonomisini kurtarmak için Körfez ülkelerinden yatırıma yönelirken, Suudi Arabistan da savunma sanayisini güçlendirmek istiyor" değerlendirmesi yapıldı.

Telegraph, Türkiye'nin eski Los Angeles Başkonsolosu Gülru Gezer'in şu yorumlarını da paylaştı:

ABD'nin Afganistan'dan ve bölgeden çekilmesiyle bu ülkeler savunma sanayii konusunda alternatif arayışına girdi. Bayraktar drone'ları Ukrayna'daki savaşta başarılı olduğu için Türkiye burada bir ölçüde stratejik avantaja sahip. Bu drone'lar Türkiye'nin dış politikasında önemli araç haline geldi.

Haberde, Riyad yönetimine yakın analistlerden Ali Şihabi'nin "Bu kesinlikle büyük bir değişim. Suudi Arabistan'ın ilişkileri geliştirmek istediği de kesin" değerlendirmesine yer verildi.

Telegraph, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Ekim 2018'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından Ankara ve Riyad'ın arasında tansiyonun yükseldiğini fakat son dönemde ikili ilişkilerde ciddi ilerleme kaydedildiğini yazdı.

Erdoğan ve Veliaht Prens Selman arasındaki yakınlaşma için "Bu, net bir mesaj niteliğinde: Bir zamanlar çatışma içindeki iki lider artık aynı yöne ilerliyor" ifadeleri kullanıldı.

Telegraph, mayıstaki seçimler öncesinde Ankara ve Riyad arasında, Suudi Arabistan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na 5 milyar dolarlık mevduat yatırmasını taahhüt eden anlaşmayı imzaladıkları da hatırlatıldı.

Gezer, Körfez ülkelerinden yatırımların uzun vadede artacağını öngördüğünü belirterek, "Genç nesil yöneticilere sahip Körfez ülkeleri, ekonomilerini çeşitlendirmeyi istiyor. Avrupa Birliği başlıca ticaret ortağımız olduğu için bu ülkeler Türkiye'yi Avrupa'ya açılan bir köprü olarak görüyor" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Independent Türkçe, Telegraph, Reuters.