7 günlük ateşkesin ardından terörist İsrail yeniden harekete geçti. Tüm güçleriyle Gazze halkına yeniden bomba yağdırıldı.

Bu kapsamda anlaşmanın sona ermesiyle 2 günde saldırılarda 240 kişi şehit edildi, yüzlerce kişi ise yaralandı.

İsrail Gazze’de sadece Filistinlileri değil tarihi de yok ediyor İsrail Gazze’de sadece Filistinlileri değil tarihi de yok ediyor

Can kaybında bilanço 15 bini aştı

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında yaklaşık 6 bin 500 kişiden haber alınamadığı açıklandı.

7 Ekim’de başlayan ve insani araya kadar devam eden savaşta can kaybı, 6 bin 150’den fazlası çocuk, 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

Yaralı sayısının da 36 bini aştığı belirtilirken, bu kişilerin yüzde 75'ini kadın ve çocukların oluşturduğuna işaret edildi.

50 bin konut tamamen yıkıldı

İsrail saldırılarında 103 hükümet tesisinin yıkıldığı, 266 okulun hedef alındığı ve bunlardan 67'sinin hizmet dışı kaldığı aktarıldı.

İsrail'in saldırılarıyla 88 camiyi tamamen yıktığı, 174'üne zarar verdiği ve 3 kiliseyi hedef aldığı belirtildi.

Öte yandan yaklaşık 50 bin konutu tamamen yıkıldığı, 240 bin konuta da zarar verildiğine dikkat çekildi.

400’den fazla yer hedef alındı

İsrail ordusu, son 24 saatte abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 400’den fazla yerin hedef alındığını açıkladı.

Ordudan yapılan açıklamada, karadan, havadan ve denizden Gazze’ye saldırılar düzenlendiği belirtildi.

Son 24 saatte 400’den fazla yerin vurulduğu aktarılan açıklamada, bu sürede, savaş uçaklarının, İsrail’in daha önce “güvenli yer olduğunu” iddia ettiği ve kuzeydeki Filistinlilerin sığındığı, Han Yunus’a 50’den ziyade hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

Açıklamada, vurulan yerlerin Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait olduğu iddia edildi.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ordusu, 1 Aralık'ta, “insani ara"nın sona ermesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başlamış, bu saldırılarda çoğu çocuk ve kadın en az 178 kişi ölmüş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.