Birleşmiş Milletler ile koordineli olarak işgalci İsrail ordusunun 27 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nin kuzeyinde sürdürdüğü kara operasyonu sırasında öldürdüğü ve bir süre alıkonduğu yaklaşık 80 Filistinlinin naaşı Salı günü erken saatlerde Gazze'ye ulaştı.

Hükümetin medya ofisi yaptığı açıklamada, "Cesetleri inceledikten sonra, şehitlerin yüz hatlarının önemli ölçüde değiştiğinin ortaya çıktığını, bu da işgalin bu şehidlerin vücutlarından hayati organları çaldığının açık bir göstergesidir." dedi.

Açıklamada, işgalcilerin "kimliği belirsiz cesetleri teslim ettiği, bu şehidlerin isimlerini belirtmeyi reddettiği ve bunların çalındığı yerleri belirtmeyi reddettiği" belirtildi.

Ofis, ordunun "80 Filistinli şehidin cenazelerinin onuruna saygısızlığını" kınadı ve bunların Kerem Şalom ticari geçiş noktasından (güney) teslim edildiğini belirtti.

BM: Gazze'ye giren yardımlar yüzde 50 düştü BM: Gazze'ye giren yardımlar yüzde 50 düştü

"İşgal, soykırım savaşı sırasında bu suçu (cenazelerin saklanması) defalarca tekrarladı. Daha önce de Cebaliye'de (Gazze Şeridi'nin kuzeyinde) mezarlar açmış ve şehidlerin naaşlarından bazılarını çalmıştı."

Bağımsız soruşturma komitesi
Hükümetin medya ofisi, "işgal ordusunun şehid naaşlarını kaçırması ve hayati organlarının çalınması konusunda tamamen bağımsız bir uluslararası soruşturma komitesi kurulması" çağrısında bulunurken, işgalci israil'in hâlâ "Gazze'den onlarca şehidin naaşını" alıkoyduğuna dikkat çekti. "

Ofis, "Gazze Şeridi'nde faaliyet gösteren Kızıl Haç gibi uluslararası kuruluşların, işgal ordusunun işlediği bu tür korkunç suçlara ilişkin sessiz tutumlarını" kınadı.

Refah (güney) kentindeki Abu Youssef Al-Najjar Hastanesi Müdürü Marwan Al-Hams, Salı günü erken saatlerde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler'in kendilerini "80 kadar şehidin cenazesinin Gazze'ye geldiği konusunda bilgilendirdiğini" söyledi. ”

Al-Hams şöyle açıkladı: "Cesetler bir konteynerin içinde geldi. Bazıları tam vücuttu, diğerleri vücut parçalarıydı ve bazılarının vücutlarının parçaları çürümüştü."

Gazze yetkililerine ve Birleşmiş Milletler'e göre, işgalci israil ordusu 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye karşı yıkıcı bir savaş yürütüyor ve çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 20.915 şehid ve 54.918 yaralı, büyük altyapı yıkımı ve benzeri görülmemiş bir insani felakete sebep oldu.

Kaynak: AA