Transdinyester hükümeti, 28 Şubat’ta bölgenin parlamentosunun yanı sıra ilçe, şehir ve köy konseyleri de dahil olmak üzere her düzeydeki meclis üyeleriyle kongre gerçekleştirmeyi planlıyor.

NATO Genel Sekreteri: Ukrayna daha fazla dayanamaz! NATO Genel Sekreteri: Ukrayna daha fazla dayanamaz!

Söz konusu kongrenin ardından Putin, ertesi gün Federal Meclis’te konuşma yapacak.

Ciorba, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kongrenin Transdinyester’in başkenti Tiraspol’de toplanması emrinin Moskova’dan geldiğini öne sürdü.

Transdinyester Map 1

Ciorba, “Tiraspol kongresinde, Transdinyester’in Rusya Federasyonu’na kabul edilmesi için Transdinyester vatandaşları adına bir talep dile getirilecek, 29 Şubat’ta Putin, bunu konuşmasında duyuracak ve Federal Meclis bu talebi yerine getirmek için hızlı bir şekilde karar alacak,” dedi.

Öte yandan Ciorba, Transdinyester milletvekillerini, Moskova’ya Moldova topraklarını herhangi bir kisve altında hedef alması için hukuki gerekçe sağlayacak her türlü başvuruyu engellemeye çağırdı.

Kişinev’e çağrı yapan Ciorba, şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanı (Maya) Sandu, çevreniz sizi Rusya’nın Moldova topraklarına saldıracağı konusunda mümkün olan her şekilde korkuttu. Dikkate almadığınız bir husus, mevcut Rusya liderliğinin, özellikle de Putin’in psikolojisinin 1930’ların sonundaki Adolf Hitler’in psikolojisine son derece benzediğidir. Putin gibi insanları yatıştırma girişimleri tek bir şeye yol açar o da saldırganın iştahının artmasına.”