Türkiye, Ankara’dan kalkacak olan üç askeri uçak ile Filistinlilerin sıkıştığı ve yardım beklediği, gazi Gazze’ye gıda yardımı yapacak.

HÜDA PAR'dan Filistin'e destek mitingi HÜDA PAR'dan Filistin'e destek mitingi

Dünyanın en büyük açık cezaevi olarak nitelendirilen Gazze’de hayat neredeyse durma noktasına gelmişken, ilk yardım uçağını Türkiye gönderiyor.

Türkiye’s Economy Channel’ın sosyal medya paylaşımına göre bu uçaklar Türk Hava Kuvvetleri’ne mensup uçaklar olacak.

Gazze’ye gidecek ilk yardım uçağı olacak!

Yahudi ablukası altında olan Gazze’nin tüm giriş ve çıkışları Yahudilerin ordusu tarafından kapatılmış vaziyette. Bu nedenle yardımlar ancak havadan yapılabiliyor. Fakat İsrail hava kuvvetleri ile olası sıkıntıların varlığı endişe ediliyor. Öte yandan Türkiye bu konuda kararlılığını sürdürüyor. 

Türkiye dışında henüz hava yolu ile ilk yardım yapacak ülke yok. Fakat ilerleyen zamanlarda bunun yapılması bekleniyor.

GAZZE'DE SON DURUM

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarında şehitlerin sayısının 500'ü çocuk olmak üzere 1537'ye ulaştığı bildirildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 500'ü çocuk, 276'sı kadın olmak üzere 1537 kişinin şehit olduğu, 6 bin 612 kişinin yaralandığı kaydedildi.