World Central Kitchen'a ait gıda yüklü bir gemi Kıbrıs'tan Gazze'ye doğru yola çıktı ve Birleşmiş Milletler yetkililerinin beş aydır süren savaş ve İsrail'in yardımlara getirdiği kısıtlamaların ardından kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu söylediği durumu önlemeye yardımcı olmak amacıyla olası bir deniz yardım koridorunu ilk denemelerini yaptı.

World Central Kitchen, Open Arms gemisinin Gazze'ye yiyecek taşıması için bir koridor açmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri ve Kıbrıs ile birlikte çalıştı. Grup, şu anda Kıbrıs'ta bulunan pirinç, un, konserve sebzeler, protein ve baklagiller de dahil olmak üzere 500 ton gıda topladı.

Kirli plan devreye sokuldu: Doğu Kudüs'te ilhak Kirli plan devreye sokuldu: Doğu Kudüs'te ilhak

World Central Kitchen'ın bir temsilcisi CBS News'e verdiği demeçte, görevlerine "Sefine Operasyonu" adını verdiler.

WCK X üzerinden yaptığı paylaşımda yardımların Gazze'ye ulaştığını ifade ederek şunları aktardır: "Gazze'den Güncelleme: WCK bugün erken saatlerde deniz yoluyla gelen yaklaşık 200 ton pirinç, un, protein ve daha fazlasını boşaltıyor. Bu sevkiyat karaya taşınırken, ikinci gemimiz de yüzlerce ton daha gıda ile Kıbrıs'tan yola çıkmaya hazırlanıyor."

Temsilci, ilk World Central Kitchen teknesinin Çarşamba günü Kıbrıs'tan ayrıldığını ve Cuma günü Gazze'ye ulaştığını söyledi. Sevkiyat, neredeyse yarım milyon öğün yemek için yeterli yiyecek içeriyor.

Gazze'ye ikinci bir yolculuk için yaklaşık 300 ton insani gıda yardımı hazırlıyorlar.

7 Ekim'den bu yana WCK, Gazze'ye 37 milyondan fazla yemek ve 1.500 kamyon gönderdiğini ve ayrıca bölgede 60'tan fazla topluluk mutfağı açtığını söylüyor.