Sokak köpeklerine sunulan dokunulmazlık yasasıyla adeta sokakları, caddeleri, toplu taşıma araçlarını ve dükkanları başıboş sokak köpeği sarmış durumda. Her geçen gün artan köpek popülasyonu neticesinde ise vatandaşlar sokakta yürüyemez hale geldi. 15 milyonu aşkın başıboş sokak köpeği sebebiyle, 2022 yılından itibaren 100’den fazla kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralandı. Ölüm ve saldırılara ise en çok çocuklar maruz kaldı.

Türkiye’de birkaç ay içerisinde ev, araba ve estetik ameliyat için köpekler üzerinden toplanan paranın haddi hesabı yok. Adeta bir sektöre dönüşen “mama lobisi”, özellikle felçli, sakat hayvanları elden ele gezdirerek sosyal medya üzerinden milyonları topluyor. Sokaklara doldurulan mamalarla artan köpekler, evlatlarımızı parça parça ederken, mama lobisi de servetlerine servet katıyor. Bunu da köpekler için çıkarılan 5199 yasası üzerinden yapıyorlar. Köpeklerin çocukları parçalaması, yaralaması, öldürmesi serbest fakat köpeklere dokunmak yasak. Çocuğu ölen baba mahkemelerde hakkını arayıp eli boş dönerken, köpeğe dokunan vatandaş, iştihaları doymayan, maymundan geldiğine inandığı için hayvan haklarıyla insan hakkı arasında farkı idrak edemeyen aklı kıt köpektaparlar tarafından mahkemelerde süründürülüyor ve çeşitli cezalarla karşı karşıya bırakılıyor.

Kedi köpek piyasası 1,9 milyar dolar hacme ulaştı

Türkiye'de de son yıllarda hızlı bir büyüme gösteren pazarın 1,9 milyar dolarlık bir hacme ulaştığı belirtiliyor.

2023 sonu itibarıyla Türkiye'deki evcil hayvan varlığının yaklaşık 7 milyon, evcil hayvan sahibi hane sayısının ise 1,4 milyon olduğu tahmin ediliyor. Son beş yılda evcil hayvan sahipliği oranında yüzde 40'lık artış yaşanan Türkiye'de, buna bağlı olarak sektörel büyüme devam ediyor. Türkiye'de pazarın 2028 yılında 3,5 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Gölge’den Akıncı Güç’e İslâmî Hareketin Temelleri kitabına dair Gölge’den Akıncı Güç’e İslâmî Hareketin Temelleri kitabına dair

Başıboş Köpek 9865

Belediyeler, STK’lar bu dönen paraların neresinde?

Hayvanseverlik adı altında belediyeler ve STK’lar kedi-köpek maması üzerinden büyük rant sağlıyorlar. Her sene ilçe belediyelerinden başlayıp il ve büyükşehir belediyelerine dek yüz binlerce tonluk kedi köpek maması alımı yapılıyor.

2022 senesinde 100 bin nüfuslu Tokat Erbaa Belediyesi yıllık 100 ton kedi köpek maması alımı yapıyor. Samsun Büyükşehir'in 130 ton, Kocaeli Büyükşehir'in ise 125 ton kedi köpek maması ihalesi yaptıkları ortaya çıkıyor.

Daha geçtiğimiz hafta, 10 Mayıs tarihinde, Edremit Belediyesi 5 ton ücretsiz mama dağıtıyor. Sahipli veya sahipsiz hayvanlar konusunda duyarlı olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Ertaş, bu uygulamanın ayda bir gün olmak üzere periyodik olarak devam edeceğini anlatıyor. Kimse de sormuyor “milletin kaynakları niçin sokak hayvanlarına harcanıyor, yapılan bu harcamalardan ne gibi rant elde ediliyor?” diye.

Belediyeler aşılayıp aynı yere bırakıyor

Başıboş sokak köpeklerinin saldırısından oluşan şikayetler neticesinde belediyeler köpekleri topluyor, aşılıyor, aynı yere bırakıyor. Eziyeti sadece vatandaş çekmiyor; uyuşmuş, hiçbir şeyin farkında olmayan, hasta ve saldırgan haliyle hayvanlar da eziyet çekiyor.

Sokak Köpekleri Ölen Çocuklar

Acısız bir şekilde itlaf edilmeli!

Her sene, “Türkiye'de sokak köpekleri sorununa çözüm geliyor”, “Sokak köpekleri toplatılacak”, “Sokak köpekleriyle ilgili yeni gelişme” minvalinde onlarca haber yapılıyor fakat bunların hiçbiri sadra şifa olmuyor, parçalanmış yüreklere su serpmiyor, milleti oyalamaktan öteye gitmiyor. Bununla beraber toplama merkezlerinin kurulması, kısırlaştırma yapılması veya köpek sahiplenilmesi gibi “çözüm”ler de hiçbir işe yaramıyor. Millet sadece başıboş sokak köpeklerinin değil, sahipli köpeklerin de saldırısına uğruyor. Devlet, geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarıp acilen yeni bir düzenleme ile başıboş köpekleri, sokaklardan bertaraf etmeli.

Başıboş köpeklerin saldırılarından birkaç manzara

-Serik'te 5 Mart 2022'de sahipsiz köpeklerden kaçarken kamyonun altında kalıp ağır yaralanan Mahra Melin Pınar, 28 Mart'ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

-Şanlıurfa'da, bakkala giderken sokak köpeğinin saldırısına uğrayan Fidan Damla Koçyiğit (12), yaralandı. Doku kayıpları yaşayan Koçyiğit, ilk müdahalesinin ardından tedavi için Gaziantep'e getirildi.

-Van'ın İpekyolu ilçesinde arkadaşlarıyla top oynarken köpeğin saldırması sonucu ağır yaralanıp, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 4'üncü sınıf öğrencisi Emir Mete Durna (10), gece saatlerinde toprağa verildi.

- Edirne'de çöp atmak için çıktığı sokakta başıboş köpeklerin saldırısına uğrayan Zehra Oluçay (74), kaçıp apartmana girmek isterken merdivende düşüp yüzünü betona çarparak yaralandı.

-Atakum ilçesi Denizevleri Mahallesi Golf Kulübü mevkisinde sahilde yürüyüş yapan bir vatandaş, köpeklerin saldırısına uğradı. Yaklaşık 10 köpeğin saldırdığı vatandaş kaçarak kurtuldu.

-Kars'ın Sarıkamış ilçesinde evlerinin önünde oynayan ana sınıf öğrencisi Harun Karadağ (6), köpeklerin saldırısına uğradı. Yüzünden ve vücudunun çeşitli yerlerinden ısırılan Karadağ'a götürüldüğü hastanede 40 dikiş atıldı.

-Keçiören ilçesinde sabah saat 08.45 sıralarında okula gitmek için evinden çıkan 4. sınıf öğrencisi Tunahan Yılmaz, başıboş köpeklerin saldırısına uğradı.

Tunahan Yılmaz Köpek Saldırısı

-Muş'un Varto ilçesinde sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan Medine Kızıltaş (79) komşuları tarafından kurtarıldı. Sağ baldır ve sağ bileğinden yaralanan, hastanede tedavisi yapılarak taburcu edildi.

-Diyarbakır'da sokak köpeğinin ısırdığı Veysel Çakmak' (13), komşuları kurtardı.

-Çınar ilçesinde, 8 yaşındaki Ö.D, sokak köpeklerinin saldırısına uğradı. Gazi Mahallesi Aydın Sokak'taki olayda sokak köpeklerinin saldırısı sonucu sırtından yaralanan küçük çocuk, vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.

- İstanbul Ataşehir’de başıboş sokak köpekleri aynı noktada farklı zamanlarda birçok kişiye saldırdı. Vatandaşlar köpeklerin saldırısından arabanın üstüne çıkarak kaçmaya çalıştı.

-Spor yapan avukat Selman Eke, 5- 6 sokak köpeğinin saldırısına uğradı. Eke, kolundan ve bacağından yaralanırken; montu, telefonu ve pantolonu da zarar gördü.

- Rize’de evinin önünde oynayan E.B., yanına gelen başıboş köpeği beslemek istedi. E.B. evden aldığı yiyeceği verip, başını eliyle okşadığı köpeğin saldırısına uğradı.

-Gaziantep'te, okuldan eve dönerken sokak köpeğinin saldırdığı Nihatcan Arslan (6) yaralandı. Saç derisi kopan, yüz ve vücudunun farklı yerlerinden yaralanan Nihatcan'a doku nakli yapıldı.

- Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde, 9 Mayıs'ta sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan Mustafa Topal (72), yoğun bakımda hayatını kaybetti.

- Ankara'nın Gölbaşı ilçesi İncek Mahallesi'nde okul çıkışı evine giden lise öğrencisine sokak köpekleri saldırdı. Cep telefonuyla görüntülenen olayda, 7 köpeğin arasında kalan öğrenciyi güvenlik görevlisi kurtardı.

- Bursa'da, okula giderken 8 sokak köpeğinin saldırdığı Ö.E.K. (10), yoldan geçen bir motosikletli tarafından kurtarıldı. Başı, kolları ve bacaklarından yaralanan çocuğun vücuduna 80 dikiş atıldığı belirtildi.

 Sahipli köpek saldırılarından birkaç manzara:

- Mardin'in Artuklu ilçesinde komşularının köpeğinin saldırısına uğrayan Bilal Çağlar (7), başından ve kolundan yaralandı. Çağlar’ın babası Hakim Çağlar, komşusundan şikayetçi oldu.

- Adana'nın Seyhan ilçesinde ailesi ile bayram ziyaretinden dönen Asel Uğraş (4), sokakta Rottweiler cinsi köpeğin saldırısına uğradı. Bacağından yaralanan Asel hastaneye götürülürken, köpeğin sahibi Sedat E. ile Mümik K. gözaltına alındı.

- İstanbul Beylikdüzü Sahili’nde Cem Mert Özer’e pitbull cinsi köpeğin saldırısıyla ilgili güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Sahibi gözaltına alınırken köpek ise barınağa teslim edildi.

- Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde belediyeye ait Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne tel örgüleri aşıp giren pitbull cinsi 3 köpek, buradaki 12 kediyi öldürdü. Köpeklerin sahibi hakkında şikayetçi olup, suç duyurusunda bulunan belediye, merkezde görevli özel güvenlik personellerini de açığa aldı.

- Trabzon’un Akçaabat ilçesinde denizde yüzerken, sahibinin elinden kurtulan Belçika kurdu cinsi köpeğin saldırdığı Serkan Faruk Dikmen (9), bacağından yaralandı.

- Bursa'da, 10 yaşındaki oğlu Y.E.K.’yi korumak isteyen Mesut Karagözoğlu’na (46) saldırarak, elleri ve kulağını parçalayan, yere düşerek çenesinin kırılmasına neden olan 4 köpeğin, sahipli ancak çipsiz olduğu ortaya çıktı.

- Hatay’ın Payas ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki Mesude Sağıltıcı, Ağustos ayında komşusuna ait 2 yasaklı cins köpeğin saldırısına uğradı. Vücudunun çeşitli bölgelerinden yaralanan Sağıltıcı, olay yerindeki ilk müdahalenin ardından hastanede tedavi edildi.

- Osmaniye’de ekmek almaya giderken sahibinin elinden kaçan köpeğin saldırısına uğrayan 14 yaşındaki çocuk yaralandı. Saldırı anının güvenlik kamerasına yansıdığı olayda yaralı çocuğu, köpek sahiplerinin ailesine haber vermeden evinin asansör kapısına bıraktığı öğrenildi.

M. Taha İnci, Baran Haber