Kocaeli'nin Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı'na tarihi bir adım atıldı. Türkiye'nin ilk yerli ve milli sürücüsüz metro aracı, coşkuyla raylara indirildi. Bu metro, bir seferde ortalama olarak 1150 yolcuya hizmet verebiliyor.

Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün, bu gurur verici anın detaylarını paylaşarak, "Bu, sadece bir metro aracı değil, aynı zamanda ülkemizin teknolojik ilerlemesinin bir sembolü" dedi. Eyigün, metro aracının aynı zamanda iç hacim genişliği en fazla olan model olduğunu da belirtti.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro aracı

Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı projesi üzerinde 2 yıl süresince titiz bir çalışma yürütüldüğüne değinen Eyigün, "Burası sadece bir metro hattı değil, aynı zamanda bir inovasyon merkezi. Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro aracını burada tasarladık, ürettik ve hayata geçirdik." ifadelerini kullandı.

Yüzde 63 Yerli Üretim

Eyigün, yerlilik oranına da dikkat çekerek, "20 yıl önce araçlarda sadece yüzde 10 yerli parça kullanabiliyorduk. Şimdi ise bu oran yüzde 63'e yükseldi." dedi. Ayrıca bu metro aracında kullanılan sinyalizasyon sisteminin de yerli olduğuna vurgu yaptı.

Milli savaş uçağı KAAN ilk testi geçti Milli savaş uçağı KAAN ilk testi geçti

Bakanlığın katkılarıyla üretiliyor

Teknolojik ilerlemenin ve yerli üretimin önemine dikkat çeken Eyigün, "Kendi teknolojimizi geliştirmek ve yerli üretimi desteklemek, ulusal ekonomi için kritik bir adım. Bu aracın üretimi, Bakanlığımızın bu vizyonu doğrultusunda gerçekleşti." şeklinde konuştu.