Cezayir Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, çarşamba günü saat 16.00'da (GMT) gerçekleştirilecek bu toplantı, Cezayir'in talebi üzerine gerçekleşecek.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı bugün, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un, Uluslararası Adalet Divanı'nın dün yayınladığı kararına ‘güç vermek’ amacıyla bir oturum düzenlenmesi talebinde bulunduğunu aktardı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cezayir’in BM misyonunun Tebbun'den bu oturumun ‘Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail işgaline yönelik geçici tedbirlere ilişkin kararına bağlayıcı güç kazandırmak amacıyla mümkün olan en kısa sürede’ yapılmasını talep etme kararı aldığı belirtildi.

Dün Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'in Gazze Şeridi'nde Filistinlilere yönelik soykırım eylemlerinin işlenmesini önlemek, failleri sorumlu tutmak ve Gazze Şeridi'ndeki insani durumu iyileştirmek için her türlü tedbiri almasını talep eden bir karar yayınladı.

İsrail, UAD'nin kararlarından beri Gazze'de 3 bin kadın ve çocuk öldürdü İsrail, UAD'nin kararlarından beri Gazze'de 3 bin kadın ve çocuk öldürdü

Cezayir, geçtiğimiz Haziran ayında 2024-2025 dönemi için Güvenlik Konseyi'ne daimi olmayan üyelik elde etmişti.