Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Khan, İsrail'den Netanyahu ve Gallant ile Filistin'den Yahya Sinvar, Muhammed ed-Dayf, Ibrahim el-Masri ve İsmail Heniyye için de yakalama kararı talep etti.

Adalet terazisinin bir kefesinde senelerdir işgâl tutulan ve 7 Ekim’den beri sistemli bir soykırım suçunun işlendiği, 35 bin sivilin katledildiği, kalanların ise evlerinden sürüldüğü, açlığa ve susuzluğa mahkûm edildiği Gazze, diğer kefesinde ise bütün bu cürmü işleyen İsrail olması gereken yerde, yapılan açıklamalardan anlıyoruz ki, UCM, katil ile maktulü bir kefeye koymaktadır. Uluslararası Ceza Mahkemesi Gazze’de yaşananlar konusunda tarafsızlığını yitirmiştir. Yapılan açıklama dünya düzenini meydana getiren parçalardan birini teşkil eden milletlerarası hukukun baştan sona iflas ettiğinin resmidir.

Senelerdir Filistin’de işgâlci konumunda bulunan ve uluslararası hukuk ile milletlerarası her türlü teamülün belki binlerce kez ırzına geçmiş İsrail orada dururken, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar suçlamasıyla Netanyahu’nun yanında bütün bu işgâle ve soykırıma karşı direnen, varlık yokluk savaşı veren Hamas yetkilileri hakkında da tutuklama isteminde bulunmak adaleti aramak değil, adalet fahişeliği yapmaktır. 7 Ekim’de kalkan toz duman indikten sonra, İsrail’in kendisinin bile inkâr etmek zorunda kaldığı " tecavüz ve gözaltında cinsel saldırı" gibi ithamlarla Hamas liderlerini suçlamanın başka türlü bir izahını biz bulamıyoruz.

UCM, başsavcının yaptığı bu açıklama ve tutuklama talebiyle milletlerarası meşruiyetini yitirmiş, dünya düzenini meydana getiren Batı menşeili müesseselerin taraflılığını bir kez daha tescillemiştir.

Netanyahu geçtiğimiz günlerde İsrail'den üst düzey isimlerin ICC'nin arananlar listesine katılma ihtimalini "tarihi boyutlarda bir rezalet" olarak nitelendirmişti. Esas tarihî boyutlarda rezaleti Hamas liderlerinin ICC’nin arananlar listesine eklenmesiyle şimdi görmüş olduk.

Şimdi UCM hakimlerinden oluşan bir kurul şimdi Başsavcı Khan'ın yakalama kararı başvurusunu değerlendirecek.

UCM Savcısı Karim Khan'ın yapmış olduğu resmî açıklama:

Bugün, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Filistin Devleti'ndeki Duruma İlişkin Ön Yargılama Dairesi'ne tutuklama emri başvurusunda bulunuyorum.

Yahya Sinvar, Muhammed ed-Dayf, İsmail Heniyye

Ofisim tarafından toplanan ve incelenen delillere dayanarak, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar (Gazze Şeridi'ndeki İslami Direniş Hareketi'nin (“Hamas”) Başkanı), Muhammed ed-Dayf, İbrahim el-MASRI'nin, daha yaygın olarak bilinen ismiyle, şu kişi olduğuna inanmak için makul gerekçelerim var: Muhammed ed-Dayf ( El -Kassam Tugayları olarak bilinen Hamas'ın askeri kanadının Başkomutanı ) ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, bölgede işlenen aşağıdaki savaş suçları ve insanlığa karşı suçların cezai sorumluluğunu taşıyor İsrail ve Filistin Devleti'nin (Gazze Şeridi'nde) en az 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren: 

 • Roma Tüzüğü'nün 7(1)(b) maddesine aykırı olarak imhanın insanlığa karşı suç olması;
 • Cinayetin 7(1)(a) maddesine aykırı olarak insanlığa karşı suç ve 8(2)(c)(i) maddesine aykırı olarak bir savaş suçu olması;
 • 8(2)(c)(iii) maddesine aykırı olarak rehin almanın savaş suçu sayılması;
 • Tecavüz ve diğer cinsel şiddet eylemleri, madde 7(1)(g)'ye aykırı olarak insanlığa karşı suç olarak ve ayrıca madde 8(2)(e)(vi) uyarınca esaret bağlamında savaş suçu olarak kabul edilir;
 • Esaret bağlamında, madde 7(1)(f)'ye aykırı olarak insanlığa karşı suç olarak ve ayrıca madde 8(2)(c)(i)'ye aykırı olarak savaş suçu olarak işkence;
 • Esaret bağlamında 7(l)(k) maddesine aykırı olarak insanlığa karşı suç teşkil eden diğer insanlık dışı eylemler;
 • Esaret bağlamında 8(2)(c)(i) maddesine aykırı olarak savaş suçu olarak zalimce muamele; Ve
 • Esaret bağlamında, Madde 8(2)(c)(ii)'ye aykırı olarak, kişisel haysiyete yönelik saldırılar savaş suçu olarak değerlendirilmektedir.

Ofisim, bu başvurularda iddia edilen savaş suçlarının, İsrail ile Filistin arasındaki uluslararası silahlı çatışma ve buna paralel olarak İsrail ile Hamas arasındaki uluslararası olmayan silahlı çatışma bağlamında işlendiğini belirtmektedir. İddia edilen insanlığa karşı suçların, Hamas ve diğer silahlı gruplar tarafından örgütsel politikalar uyarınca İsrail'in sivil halkına yönelik yaygın ve sistematik saldırının parçası olduğunu ileri sürüyoruz. Bizim değerlendirmemize göre bu suçlardan bazıları günümüzde de devam etmektedir.

Ofisim, SİNVAR, ED-DAYF ve HENİYYE'nin, Hamas (özellikle onun askeri kanadı olan El Kassam Tugayları) ve diğer silahlı gruplar tarafından 7 Eylül'de gerçekleştirilen saldırılarda yüzlerce İsrailli sivilin öldürülmesinden cezai olarak sorumlu olduğuna inanmak için makul gerekçeler bulunduğunu beyan ediyor. Ekim 2023 ve en az 245 rehinenin alınması. Soruşturmalarımızın bir parçası olarak Ofisim, altı büyük saldırı noktasından eski rehineler ve görgü tanıkları da dahil olmak üzere mağdurlar ve hayatta kalanlarla görüştü: Kfar Aza; Holit; Süpernova Müzik Festivali'nin yeri; Be'eri; Nir Öz; ve Nahal Öz. Soruşturma ayrıca CCTV görüntüleri, doğrulanmış ses, fotoğraf ve video materyalleri, yukarıda adı geçen fail olduğu iddia edilenler de dahil olmak üzere Hamas üyelerinin ifadeleri ve uzman delilleri gibi kanıtlara da dayanıyor.

Ofisimin görüşü, bu kişilerin 7 Ekim 2023'te işlenen suçları planlayıp kışkırttıkları ve kaçırılmalarından kısa bir süre sonra rehinelere kişisel ziyaretler yapmak da dahil olmak üzere kendi eylemleriyle bu suçlara ilişkin sorumluluklarını kabul ettikleri yönündedir. Onların eylemleri olmadan bu suçların işlenemeyeceğini ileri sürüyoruz. Roma Tüzüğü'nün 25 ve 28. maddeleri uyarınca hem suç ortağı hem de üst düzey kişiler olarak suçlanıyorlar.

Kibbutz Be'eri ve Kibbutz Kfar Aza'nın yanı sıra Re'im'deki Supernova Müzik Festivali alanına yaptığım ziyaret sırasında, bu saldırıların yıkıcı sahnelerini ve yapılan başvurularda isnat edilen vicdansız suçların derin etkisini gördüm. Bugün. Hayatta kalanlarla konuşurken, bir ebeveyn ile çocuk arasındaki en derin bağ olan aile içindeki sevginin, hesaplı zulüm ve aşırı duyarsızlık yoluyla nasıl akıl almaz acılara yol açacak şekilde çarpıtıldığını duydum. Bu eylemler sorumluluk gerektirir.

Ofisim aynı zamanda İsrail'den alınan rehinelerin insanlık dışı koşullarda tutulduğuna ve bazılarının esaret altında tutulurken tecavüz de dahil olmak üzere cinsel şiddete maruz kaldığına inanmak için makul gerekçeler bulunduğunu da belirtiyor. Bu sonuca tıbbi kayıtlara, eşzamanlı video ve belgesel kanıtlara ve mağdurlar ve hayatta kalanlarla yapılan görüşmelere dayanarak ulaştık. Ofisim ayrıca 7 Ekim'de işlenen cinsel şiddete ilişkin raporları da incelemeye devam ediyor.

7 Ekim saldırılarından sağ kurtulanlara ve kurbanların ailelerine, ofisime hesaplarını sunmak için ortaya çıkma cesaretlerinden dolayı şükranlarımı sunmak isterim. Bu saldırıların bir parçası olarak işlenen tüm suçlara ilişkin soruşturmalarımızı daha da derinleştirmeye odaklanmayı sürdürüyoruz ve adaletin yerini bulmasını sağlamak için tüm ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

İsrail'den alınan tüm rehinelerin derhal serbest bırakılması ve ailelerine güvenli bir şekilde geri dönmeleri yönündeki çağrımı bir kez daha yineliyorum. Bu, uluslararası insancıl hukukun temel bir gereğidir.

Benyamin Netanyahu, Yoav Gallant

Ofisim tarafından toplanan ve incelenen delillere dayanarak, İsrail Başbakanı Benyamin NETANYAHU ve İsrail Savunma Bakanı Yoav GALLANT'ın aşağıdaki savaş suçları ve İsrail'e karşı işlenen suçlardan cezai sorumluluk taşıdığına inanmak için makul gerekçelerim var. Filistin Devleti topraklarında (Gazze Şeridi'nde) en az 8 Ekim 2023 tarihinden itibaren işlenen insanlık suçu:

 • Statü'nün 8(2)(b)(xxv) maddesine aykırı olarak savaş suçu olarak bir savaş yöntemi olarak sivillerin aç bırakılması;
 • 8(2)(a)(iii) maddesine aykırı olarak kasten büyük acıya veya vücuda veya sağlığa ciddi zarar verilmesine veya 8(2)(c)(i) maddesine aykırı olarak savaş suçu olarak zalimce muameleye neden olunması;
 • 8(2)(a)(i) maddesine aykırı olarak kasten öldürme veya 8(2)(c)(i) maddesine aykırı olarak savaş suçu olarak cinayet;
 • 8(2)(b)(i) veya 8(2)(e)(i) maddelerine aykırı olarak savaş suçu olarak sivil nüfusa yönelik saldırıları kasıtlı olarak yönlendirmek;
 • Açlıktan kaynaklanan ölümler de dahil olmak üzere, insanlığa karşı suç olarak 7(1)(b) ve 7(1)(a) maddelerine aykırı imha ve/veya cinayet;
 • 7(1)(h) maddesine aykırı olarak insanlığa karşı suç olarak zulüm;
 • Diğer insanlık dışı eylemler, 7(1)(k) maddesine aykırı olarak insanlığa karşı suç olarak kabul edilir.

Ofisim, bu başvurularda iddia edilen savaş suçlarının, İsrail ile Filistin arasındaki uluslararası silahlı çatışma ve buna paralel olarak İsrail ile Hamas (diğer Filistin Silahlı Gruplarıyla birlikte) arasında uluslararası olmayan bir silahlı çatışma bağlamında işlendiğini belirtmektedir. İddia edilen insanlığa karşı suçların, Devlet politikası uyarınca Filistinli sivil nüfusa yönelik yaygın ve sistematik bir saldırının parçası olarak işlendiğini ileri sürüyoruz. Bizim değerlendirmemize göre bu suçlar günümüzde de devam etmektedir.

Ofisim, hayatta kalanlar ve görgü tanıklarıyla yapılan görüşmeler, doğrulanmış video, fotoğraf ve ses materyalleri, uydu görüntüleri ve fail olduğu iddia edilen grubun ifadeleri de dahil olmak üzere topladığımız kanıtların, İsrail'in, ülkenin her yerindeki sivil nüfusu kasıtlı ve sistematik olarak mahrum bıraktığını gösteriyor. Gazze, insanın hayatta kalması için vazgeçilmez nesnelerdir.

Bu, 8 Ekim 2023'ten itibaren Refah, Kerem Şalom ve Erez adlı üç sınır geçiş noktasının tamamen kapatılmasını da içeren Gazze'ye tam bir kuşatma uygulanması ve ardından gıda ve ilaç da dahil olmak üzere temel malzemelerin transferinin keyfi olarak kısıtlanmasıyla gerçekleşti. – Sınır geçişleri yeniden açıldıktan sonra. Kuşatma aynı zamanda İsrail'den Gazze'nin başlıca temiz su kaynağı olan Gazze'ye uzanan sınır ötesi su boru hatlarının 9 Ekim 2023'ten itibaren uzun bir süre boyunca kesilmesini ve en az 8 Ekim 2023'ten bugüne kadar elektrik tedarikinin kesilip engellenmesini de içeriyordu. Bu, yemek için sıraya girenler de dahil olmak üzere sivillere yönelik diğer saldırıların yanı sıra gerçekleşti; insani yardım kuruluşlarının yardım dağıtımını engellemesi; ve yardım görevlilerine yönelik saldırılar ve öldürülmeler, birçok kuruluşun Gazze'deki faaliyetlerini durdurmaya veya sınırlamaya zorlamasına neden oldu.

Ofisim, bu eylemlerin, açlığı bir savaş yöntemi olarak ve Gazzeli sivil nüfusa yönelik diğer şiddet eylemlerini (i) Hamas'ı ortadan kaldırmak; (ii) Hamas'ın kaçırdığı rehinelerin geri dönüşünü sağlamak ve (iii) İsrail'e tehdit olarak algıladıkları Gazze'deki sivil nüfusu toplu olarak cezalandırmak.

Açlığın bir savaş yöntemi olarak kullanılmasının yanı sıra Gazze'deki sivil nüfusa yönelik diğer saldırılar ve toplu cezalandırmanın etkileri akut, görünür ve yaygın olarak bilinmektedir ve yerel ve uluslararası dahil olmak üzere Ofisim tarafından görüşilen çok sayıda tanık tarafından da doğrulanmıştır. tıp doktorları. Bunlar arasında yetersiz beslenme, susuzluk, derin acılar ve bebekler, diğer çocuklar ve kadınlar da dahil olmak üzere Filistin halkı arasında artan sayıda ölüm yer alıyor.

Gazze'nin bazı bölgelerinde kıtlık mevcut, diğer bölgelerde ise eli kulağında. BM Genel Sekreteri António Guterres'in iki aydan fazla bir süre önce uyardığı gibi , "tamamen insan yapımı bir felaketin" sonucu olarak, "Gazze'de 1,1 milyon insan, her yerde, her zaman, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek insan sayısı olan yıkıcı bir açlıkla karşı karşıyadır." Bugün Ofisim, Roma Tüzüğü'nün 25 ve 28. maddeleri uyarınca en sorumlu iki kişi olan NETANYAHU ve GALLANT'ı hem ortak fail hem de üst düzey olarak suçlamayı amaçlıyor.

Tüm Devletler gibi İsrail'in de halkını savunmak için harekete geçme hakkı vardır. Ancak bu hak, İsrail'i veya herhangi bir Devleti uluslararası insancıl hukuka uyma yükümlülüğünden kurtarmaz. Sahip olabilecekleri askeri hedeflere rağmen, İsrail'in Gazze'de bu hedeflere ulaşmak için seçtiği yöntemler (yani kasten ölüme, açlığa, büyük acılara ve sivil halkın vücuduna veya sağlığına ciddi şekilde zarar vermesi) suçtur.  

Geçen yıldan bu yana Ramallah'ta , Kahire'de , İsrail'de ve Refah'ta , uluslararası insancıl hukukun, İsrail'in Gazze'de geniş ölçekte insani yardıma erişime derhal izin vermek için acil eyleme geçmesini gerektirdiğini sürekli olarak vurguladım. Bir savaş yöntemi olarak açlığın ve insani yardımın reddedilmesinin Roma Statüsü suçları teşkil ettiğinin özellikle altını çizdim. Daha açık olamazdım. 

Kamuoyuna yaptığım açıklamalarda da defalarca altını çizdiğim gibi, hukuka uymayanlar daha sonra Ofisim harekete geçtiğinde şikayetçi olmamalıdır. O gün geldi.

Bu tutuklama emri başvurularını sunarken Ofisim, Roma Tüzüğü kapsamındaki yetkisine uygun olarak hareket etmektedir. 5 Şubat 2021'de Ön Yargılama Dairesi, Mahkemenin Filistin Devleti'ndeki Durumda cezai yargı yetkisini kullanabileceğine ve bu yargı yetkisinin bölgesel kapsamının Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Gazze ve Batı Şeria'yı kapsadığına karar verdi. Bu yetki devam etmektedir ve 7 Ekim 2023'ten bu yana artan düşmanlık ve şiddeti içermektedir. Ofisim aynı zamanda Taraf Devletlerin vatandaşları ve Taraf Devlet olmayanların vatandaşları tarafından bir Taraf Devletin topraklarında işlenen suçlar üzerinde de yargı yetkisine sahiptir.

Bugünkü başvurular ofisimin bağımsız ve tarafsız bir araştırmasının sonucudur. Suçlayıcı ve temize çıkarıcı delilleri eşit şekilde araştırma yükümlülüğümüzün rehberliğinde, Ofisim, iddiaları gerçeklerden ayırmak ve delillere dayalı sonuçları Ön Yargılama Dairesine ayık bir şekilde sunmak için titizlikle çalıştı.

Ek bir önlem olarak, bu tutuklama emri başvurularıyla ilgili olarak delil incelemesi ve hukuki analizleri desteklemek üzere topladığım tarafsız bir grup olan uluslararası hukuk uzmanlarından oluşan bir panelin tavsiyelerine de minnettarım . Heyet, eski Temyiz Yargıcı ve eski Uluslararası Ceza Mahkemesi Hakimi Sir Adrian Fulford PC; Barones Helena Kennedy KC, Uluslararası Barolar Birliği İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı; Elizabeth Wilmshurst CMG KC, Birleşik Krallık Dışişleri ve Milletler Topluluğu Ofisi eski Hukuk Danışmanı Yardımcısı; Danny Friedman KC; ve iki Özel Danışmanım – Amal Clooney ve Ekselansları Yargıç Theodor Meron CMG. Bu bağımsız uzman analizi, bugün Ofisim tarafından yapılan başvuruları destekledi ve güçlendirdi. Ayrıca diğer bazı Özel Danışmanlarıma, özellikle Adama Dieng ve Profesör Kevin Jon Heller'a bu incelemeye yaptıkları katkılardan dolayı da minnettarım.

Bugün bir kez daha uluslararası hukukun ve silahlı çatışma hukukunun herkes için geçerli olduğunun altını çiziyoruz. Hiçbir piyade, hiçbir komutan, hiçbir sivil lider, hiç kimse dokunulmazlık içinde hareket edemez. Hiçbir şey, pek çok kadın ve çocuk dahil, insanların yaşam için gerekli olan temel ihtiyaçlardan kasten mahrum bırakılmasını haklı gösteremez. Hiçbir şey rehin alınmasını veya sivillerin hedef alınmasını haklı gösteremez.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin bağımsız yargıçları, tutuklama emirlerinin çıkarılması için gerekli standardın karşılanıp karşılanmadığı konusunda tek hakemdir. Başvurularımı kabul etmeleri ve talep edilen izinleri çıkarmaları durumunda, adı geçen kişileri yakalamak için Yazı İşleri Müdürü ile yakın işbirliği içinde çalışacağım. Roma Tüzüğüne Taraf tüm Devletlerin, bu başvuruları ve müteakip yargı kararlarını diğer Durumlarda gösterdikleri ciddiyetle ele alacaklarına ve Statü kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getireceklerine güveniyorum. Aynı zamanda ortak sorumluluk arayışımızda Taraf Devlet olmayanlarla da çalışmaya hazırım.

Şu anda Ofisimin ve Mahkemenin bağımsız yargıçları da dahil olmak üzere tüm birimlerinin çalışmalarını tam bağımsızlık ve tarafsızlıkla yürütmelerine izin verilmesi kritik önem taşıyor. Bu Mahkemenin görevlilerini engellemeye, korkutmaya veya uygunsuz şekilde etkilemeye yönelik tüm girişimlerin derhal durdurulması gerektiğinde ısrar ediyorum. Bu tür davranışların devam etmesi halinde Ofisim Roma Tüzüğü'nün 70. maddesi uyarınca hareket etmekten çekinmeyecektir.

İsrail, Gazze ve Batı Şeria'da meydana gelen uluslararası suçlara ilişkin süregelen iddialar ve ortaya çıkan kanıtlar konusunda derin endişelerimi sürdürüyorum. Soruşturmamız devam ediyor. Ofisim, 7 Ekim saldırıları sırasındaki cinsel şiddete ilişkin raporlar ve çok sayıda sivilin ölümüne, yaralanmasına ve acı çekmesine neden olan ve neden olmaya devam eden büyük ölçekli bombalamayla ilgili raporlar da dahil olmak üzere çok sayıda ve birbiriyle bağlantılı ek soruşturma hatları geliştiriyor. Gazze. İlgili bilgiye sahip olanların Ofisimle iletişime geçmesini ve OTP Link aracılığıyla bilgi göndermesini tavsiye ediyorum .

Gerçekçi bir mahkûmiyet olasılığı eşiğinin karşılandığını düşündüğümüz takdirde, Ofisim tutuklama emri için yeni başvurularda bulunmaktan çekinmeyecektir. Mevcut çatışmadaki tüm taraflara artık yasalara uyma çağrımı yineliyorum.

Ayrıca, Roma Statüsü'nün kalbinde yer alan tamamlayıcılık ilkesinin, yukarıda sıralanan iddia edilen suçlar ve fail olduğu iddia edilen kişilerle ilgili olarak harekete geçerken ve diğer taraflarla birlikte ilerlerken, Ofisim tarafından değerlendirilmeye devam edeceğini de vurgulamak isterim. soruşturma hatları. Ancak tamamlayıcılık, ulusal makamların yalnızca şüphelileri korumayan ve sahte olmayan bağımsız ve tarafsız adli süreçlere giriştikleri durumlarda ertelemeyi gerektirir. Bu uygulamaların altında yatan politika ve eylemleri ele alan her düzeyde kapsamlı araştırmaları gerektirir.

Bugün bir temel konuyu açıklığa kavuşturalım: Eğer yasayı eşit şekilde uygulama isteğimizi göstermezsek, seçici bir şekilde uygulandığı görülürse, onun çöküşünün koşullarını yaratmış oluruz. Bunu yaparak, bizi bir arada tutan bağları, tüm topluluklar ve bireyler arasındaki dengeleyici bağlantıları, tüm mağdurların acı zamanlarında başvurduğu güvenlik ağını gevşeteceğiz. Şu anda karşı karşıya olduğumuz gerçek risk budur.

Çatışma sırasında insan davranışının temel dayanağı olan uluslararası insancıl hukukun tüm bireyler için geçerli olduğunu ve Ofisim ve Mahkeme tarafından ele alınan durumlarda eşit şekilde geçerli olduğunu artık her zamankinden daha fazla kolektif olarak göstermeliyiz. Böylece tüm insanların hayatlarının eşit değere sahip olduğunu somut olarak kanıtlayacağız. 

Mahkeme önündeki "ön incelemeler" ve "durum ve davalar" hakkında daha detaylı bilgi için buraya ve buraya tıklayın .

UCM başsavcısı Karim Khan’ın bugün CNN'e verdiği röportaj

CNN’den Christiane Amanpour’un Pazartesi günü yaptığı özel bir röportajda konuşan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin başsavcısı Karim Khan, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, 7 Ekim'de İsrail'e düzenlenen saldırılar ve sonrasında Gazze'de yaşanan savaş nedeniyle Hamas lideri Yahya Sinvar ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu için savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar suçlamasıyla tutuklama emri çıkarmasını istediğini söyledi.

Khan, ICC'nin aynı zamanda İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın yanı sıra diğer iki üst düzey Hamas lideri - El Kassam Tugayları lideri ve daha çok Muhammed ed-Dayf olarak bilinen Muhammed ed-Dayf İbrahim el-Masri ve Hamas'tan İsmail Heniyye - için de tutuklama emri istediğini söyledi.”

ICC hakimlerinden oluşan bir kurul şimdi Khan'ın tutuklama emri başvurusunu değerlendirecek.

Khan, söyleşisinde Sinvar, Heniyye ve el-Masri'ye yönelik suçlamaların arasında "imha, cinayet, rehin alma, tecavüz ve gözaltında cinsel saldırı"nın yer aldığını söyledi.

Necip Fazıl ve Salih Mirzabeyoğlu kabirleri başında anıldı Necip Fazıl ve Salih Mirzabeyoğlu kabirleri başında anıldı

Khan, Amanpour'a şunları söyledi: "7 Ekim'de insanlar yatak odalarından, evlerinden, İsrail'deki farklı kibbutzimlerden koparıldığında dünya şok oldu." ve şunu ekledi: "İnsanlar çok büyük acılar çekti."

Khan, Amanpour'a, Netanyahu ve Gallant'a yönelik suçlamaların arasında "insani yardım malzemelerinin reddedilmesi de dahil olmak üzere, insani yardım malzemelerinin reddedilmesi de dahil olmak üzere, bir savaş yöntemi olarak insani imhaya neden olmak, açlığa neden olmak, çatışma halindeki sivilleri kasten hedef almak" yer alıyor.

Geçen ay ICC başsavcısının bu eylem tarzını değerlendirdiğine dair raporlar ortaya çıktığında  Netanyahu, ICC'nin üst düzey İsrail hükümeti ve askeri yetkililerine yönelik herhangi bir tutuklama emrinin "tarihi boyutlarda bir rezalet olacağını" ve İsrail'in "bağımsız bir hukuk sistemine sahip olduğunu" söyledi. Tüm yasa ihlallerini titizlikle soruşturuyor.”

Amanpour'un Netanyahu'nun yorumları hakkındaki sorusuna Khan, "Kimse hukukun üstünde değildir" dedi.

Kendisi, İsrail'in UCM ile aynı fikirde olmaması durumunda, "yargı yetkisine itirazlarına rağmen mahkeme hakimleri önünde itirazda bulunmakta özgür olduklarını ve onlara bunu yapmalarını tavsiye ediyorum" dedi.

***

İsrail ve ABD ICC'ye üye değil. Ancak Filistinli liderlerin 2015 yılında mahkemenin kuruluş ilkelerine bağlı kalmayı resmen kabul etmesinden sonra ICC, Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria üzerinde yargı yetkisine sahip olduğunu iddia ediyor.

Baran Haber