Fransa daha önce, AB'nin Mart ayına kadar 1 milyon mermi tedarik etme sözünü yerine getirmemesi halinde Türkiye ve Güney Kore'den alımlara izin vereceğini söylemişti.

Fransa ayrıca Almanya'nın baskısına rağmen Ukrayna'ya yaptığı tedarikin toplam miktarını açıklamak istemiyor.

Politico'nun haberine göre, bu hafta başında yapılan Siyasi ve Güvenlik Komitesi toplantısında AB ülkelerinin çoğunluğu, Ukrayna'ya yardım için acil bir önlem olarak AB parasının AB üretimi olmayan mermi satın almak için kullanılmasına izin verilmesini destekledi.

Bloomberg'in 31 Ocak tarihli haberine göre Ukrayna Savunma Bakanı Rustem Umerov AB'li mevkidaşlarına gönderdiği mektupta, Ukrayna ordusunun mevcut topçu mühimmatı bakımından Rusya'ya karşı ciddi bir üstünlük içinde olduğunu ve bu açığın her geçen gün daha da derinleştiğini söyledi.

Umerov, Ukrayna'nın en azından Rusya'nın ateş gücüyle boy ölçüşebilmesi için AB'ye söz verilen bir milyon top mermisini teslim etmesi çağrısında bulundu. Ukrayna'nın ayda 200,000 adet 155mm top mermisine ihtiyacı olduğunu söyledi. Moskova, Kuzey Kore'den Rusya'ya ulaşan yaklaşık bir milyon mermi ile neredeyse iki kat daha fazla mühimmat alabiliyor.

Barbados, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı Barbados, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı

Avrupa Komisyonu sözcüsü Johanna Bernsel 11 Ocak'ta Brüksel'de verdiği brifingde Avrupa Birliği'nin 2024 kışının sonuna kadar Ukrayna için bir milyon mermi üretebileceğini söyledi.