Müjdat Gezen ile Bizim Ev programına katılan tarihçi İlber Ortaylı, Ayasofya Camii ile rezalet açıklamalar yaptı.

İlber Ortaylı, müzeden ibadethaneye çevrilen Ayasofya ile ilgili "Namaz kılmak için gudubet bir bina" dedi.

Ortaylı'nın Ayasofya ile ilgili sözleri şöyle:

"'Ayasofya'da tuvaletler yapalım', Allah cezanı versin senin. Buraya adam girmez, buraya 3 milyon kişi ibadet, 3 milyon kişi turist olarak girmez kardeşim. Sultanahmet'te namaz kılınır, Ayasofya'da kılınır mı? Gudubet bir bina namaz kılmak için. Hiçbir ciddi Müslüman yatıp kalkıp, secde edip, rükuya varıp 5 vakit namaz kılan adam orada kılmaz, adamın ruhunu karartıyor o yapı."

Gezen'in "Zaten 150 metre mesafede en güzel Blue Mosque" demesi üzerine ise Ortaylı, şu ifadeleri kullandı:

"Açarsın Blue Mosque, gök önünde şey önünde... Burası sana göre değil. Burası kapatılır. Buranın yıllık kapasitesi 20-30 bin kişidir. Devlet reisleri, ruhaniler, talebeler, bunları etüt eden... Ne işi var ya? Ayasofya'yı herkes bilecek diye bir şey var mı? Kabe'nin içine herkes giriyor mu? Bütün Müslümanlar etrafında dönüyor."

ALMAN CUMHURBAŞKANINA KONSTANTİNOPLE, MÜSLÜMANA GUDUBET

Türkiye'ye resmi ziyaret düzenleyen Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'e müze gezisi sırasında eşlik eden İlber Ortaylı İstanbul'a Konstantinopoli Edirne'ye Adrianople dedi.

Ortaylı sıkça kullandığı "cahil konuşmak" tabirini uygulamalı olarak kendi yorumlarıyla bizlere gösterdi. 

Alman Cumhurbaşkanı'na İstanbul ve Edirne'yi Fetih öncesi ismiyle hitap etmekten gocunmayan Ortaylı, Müslümanları bu camide namaz kılması mevzu bahis olunca hakarete varacak şekilde konuşuyor.