İsrail Kabinesi'nde Cenin kentinde camiye baskın düzenleyip hoparlörlerden Yahudi duası okuyan İsrail askerlerinin ceza verilmesi tartışma çıkardı. Gerilimin arttığı Kabine'de Halevi'nin kendisine sert sözler sarf eden Ben Gvir’e "Orduda neyin ahlaki bir davranış olup olmadığına ben karar veririm. Beni tehdit etmeyin" diye karşılık verdiği belirtildi.

Ben Gvir’in Halevi'ye cezaların askerlerin moralini düşürdüğünü belirttiği ifade edilen haberlerde, Halevi ise askerlerin eylemlerinin ordunun davranış kurallarını ihlal ettiğini ve ordunun değerlerine aykırı olduğunu söylediği aktarıldı.

Ben Gvir’in Halevi'ye "Ben bir kabine üyesiyim, siyasi bir rütbem var. Kararı biz veririz" diye karşılık verdiği ifade edilen haberlerde, Halevi'nin ise Ben Gvir’e "Yanılıyorsunuz. Orduda neyin ahlaki bir davranış olup olmadığına ben karar veririm. Beni tehdit etmeyin" diye karşılık verdiği belirtildi.

Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Rama'dan ortak açıklama Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Rama'dan ortak açıklama

Haberde, tartışma sırasında bazı bakanlarında Halevi’ye arka çıktığı ve Ben Gvir'e Genelkurmay Başkanı ile kaba bir şekilde konuşmamasını yönünde uyardığı aktarıldı. Halevi’ye arka çıkan isimlerden birinin Yifat Shasha-Biton olduğu ve Ben Gvir’in Shasha-Biton'a "Hanımefendi, bana ne yapacağımı söylemeyin" dediği ifade edildi. Shasha-Biton'ın ise Ben Gvir’e "Bana hanımefendi demeyin" diye karşılık verdiği aktarıldı.