İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, hükümet yetkililerini, yedek askerlerin görev yapmayı reddetmesi sebebiyle ordu operasyonlarının sekteye uğrayabileceği konusunda uyardı.

The New York Times'ın üç Yahudi yetkiliye dayandırdığı haberine göre, İsrail ordusunun komuta kademesi hükümet karşıtı gösterilerin yedek askerlerden profesyonel askerlere yayılmasından endişe ediyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu'nun sözcüsü iddiaları yalanlarken, Halevi'nin İsrail ordusunun operasyonel kapasitesiyle ilgili herhangi bir uyarıda bulunmadığını söyledi.

İsrail basınında geniş yer bulan iddialara göre ise Halevi, yargı reformuna yönelik tepkinin ordu içinde derin ve tehlikeli bölünmeler yarattığı konusunda hükümeti uyardı.

İsrail'de Yüksek Mahkeme'nin yetkilerini azaltan ve hakimlerin atanmasında hükümete daha fazla güç veren yargı reformu geniş çapta tepki çekmişti.

11. haftasına giren sokak gösterilerinin yanı sıra, çok sayıda yedek askerin "demokratik olmayan bir ülkenin ordusuna hizmet etmeyi" reddetmeleri gündem yaratmıştı.

İsrail basınına göre, yargı reformunun durdurulmasını isteyen İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da ordu içerisindeki bölünmelerden dolayı reformun durdurulması çağrısı yaptı.