Bir dönem başörtülü okul birincisi kızlara saldıran, sahneden indiren 28 Şubatçıları aratmayan bir uygulama da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yaşandı. Annesi 28 Şubat mağduru Muhammet Emin Ay, birincilikle bitirdiği bölümünün mezuniyet töreninde, konuşturulmadı. Söz konusu konuşma metninde 28 Şubat, ikna odaları eleştirisi ve merhum Başbakan Necmettin Erbakan’a atıf yapıldığı görüldü. Yaşananlara ilişkin İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü tarafından inceleme başlatıldı.

Muhammet Emin Ay’ın birincilik konuşmasını yapmasına izin vermeyen dekanlık hakkında gazeteci yazar Yakup Köse şunları dile getirdi:

Terörist yahudiler birbirlerini vurdu: Beş, leş var! Terörist yahudiler birbirlerini vurdu: Beş, leş var!

Muhammed Emin Ay'a birinci olduğu için bir konuşma fırsatı veriliyor. Muhammed Emin Ay da konuşmasını hazırlıyor, yetkililere teslim ediyor. Hemen ardından bazı sakıncalar görülüyor, Muhammed bunları da düzeltiyor. Bu kardeşimiz başarı sağlamış ve birinci olmuş, birincilere de konuşma fırsatı veriliyor bu normal ama Muhammed'e verilmiyor. Konuşmasında 28 Şubat'tan da bahsediyor. Annesinin 28 Şubat yüzünden bitiremediğini de söylüyor, işin nihayeti ise Muhammed Emin Ay’ı konuşturmamaya varıyor. Bu karşıt görüşten olsaydı sosyal medyada günlerce birinci sırada yer alırdı. Bakın hukuk fakültesini birincilikle bitiren bir kardeşimiz var ve bu kardeşimiz geçmişe ışığı tutarak geleceğe bir vizyonla hazırlanıyor ve biz Muhammed Emin Ay'ın birinci olduğu için konuşma yapmasını bir türlü sağlayamıyoruz.

28 Şubat'ın ceberrut anlayışından pay kapanlar hala bu ülkenin çocuklarına 28 Şubat'ı yaşatmanın hayalini kuruyor ve bu tür eylemlere giriyor. Bunu engellemeliyiz. Her sene 28 Şubat gelince 28 Şubat'ı anmak 28 Şubat'taki kötülükleri konuşmak, belgeseller yapmak, toplantılar yapmak kolay. Ya hukuk fakültesinde bir kardeşimize konuşma yaptırılmıyor biz bunun üzerine gidemeyeceksek neyin üzerine gideceğiz? Muhammed Emin Ay kardeşimize sahip çıkalım.”