Hayata Dönüş Operasyonu kapsamında cezaevinde kalan İslamcı mahkumlara yönelik Noel Baba operasyonu sırasında Bandırma Cezaevinde bulunan 28 Şubat'ın 'en küçük' mağduru Yakup Köse, tekrar cezaevine girme tehlikesiyle karşı karşıya. 2000 yılında gerçekleştirilen operasyon sırasında askere karşı isyan ve yangın çıkarma suçlarından 12 yıldır yargılanan Köse, 27 Kasım'da Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin dosyayı onaylaması halinde 7 ila 11 yıl arası ceza alacak.

KARARLAR İPTAL EDİLSİN

14 yaşında irticai eylemlerinde bulunduğu iddiasıyla idamla yargılandıktan sonra cezaevine giren ve 2005'te şartlı salıvermeyle çıkan Köse, şimdi 33 yaşında olduğunu belirterek 'Davalarım sürüyor. Şimdi cezamız onaylanırsa tekrar cezaevine girebilirim. 28 Şubat'ın yargı kararları iptal edilseydi bu mümkün olmayacaktı' dedi. 9. Ceza Dairesi'nin dosyayı titizlikle incelemesinin kendilerini ceza evine girmekten kurtaracağını da kaydeden Köse 'Yoksa elektronik imzayla cezamızı onaylarlar' şeklinde konuştu.

DARBECİLER KORUNUYOR

Geçtiğimiz günlerde 28 Şubat davasından tahliyelerin yaşandığına dikkat çeken Yakup Köse, 'Mevcut kanunlarla yargılandıkları ve mevcut kanunlar darbe kanunu olduğu için kendi açılarından haklılar. Çünkü bu kanunlara sığınarak, kanunun onlara verdiği yetkiyi kullanarak bir darbe yaptılar' dedi. 28 Şubat'la tam manasıyla yüzleşilmediğini kaydeden Köse, sadece asker ayağının değil yargı, medya ve bürokrasi alanının da davaya dahil edilmesinin gerektiğini sözlerine ekledi.