NVIDIA CEO'su Jensen Huang, "Genel insansı robotlar için bir temel model oluşturmak, yapay zekâ konusunda çözülmesi gereken en heyecan verici sorunlardan biri." ifadesini kullanmıştı. İnsansı formdaki robotlar ve yapay zekâlar da son dönemin en çok tartışılan konulardan biri olarak biliniyor. 

Nükleer füzyonda yeni dünya rekoru Nükleer füzyonda yeni dünya rekoru

Haliyle NVIDIA da bu pazardan bir pay almak istiyor. Teknoloji devi daha önce bu amacını gerçekleştirmek için Isaac ve Jetson gibi robotik inovasyon projelerine girişmişti. Dün akşam GTC 2024 konferansında açıklama yapan NVIDIAGR00T adlı projesini duyurdu. 

"İnsansı robotlar için genel-amaçlı bir temel"

NVIDIA, yeni platformu için "İnsansı robotlar için genel-amaçlı bir temel" ifadesini kullandı. Temelde ise bu platform, alanın en önde gelen markaları olan 1X Technologies, Agility Robotics, Apptronik, Boston Dynamics, Figure AI, Fourier Intelligence, Sanctuary AI, Unitree Robotics ve XPENG Robotics'i bir araya getiriyor. Tesla gibi birkaç önemli şirket dışında robotik konusunda sektörün lider şirketleri, GR00T çatısı altında buluştu. 

Konuyla ilgili olarak konuşan isimlerden olan Sanctuary AI kurucu ortağı ve CEO'su Geordie Rose, bu çalışmaların kapalı kapılar ardından yapılamayacak kadar önemli olduğunu, bu yüzden de NVIDIA gibi firmalarla çalışmayı öncelikli amaç edindiklerini açıkladı. 

GR00T, NVIDIA'nın yeni donanımlarını da destekliyor. GR00T için kullanılan NVIDIA Blackwell mimarili grafik işlemciler sayesinde 800 teraflopluk veri yapay zekâ için dönüştürülebiliyor. 

Nvidia yeni yapay zeka çipini tanıttı

B200 "Blackwell" çipi, şirketin yıllık yazılım konferansında CEO Jensen Huang tarafından tanıtıldı.

Nvidia, Microsoft ve Apple'ın ardından ABD'nin en değerli 3. şirketi. Hisseleri geçen yıl yüzde 240 değer kazandı ve piyasa değeri geçen ay 2 trilyon dolara yaklaştı.

Tanıtım toplantısında bulunan Technalysis Research'ten Bob O'Donnell, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Uzun süredir teknoloji piyasasında bu denli bir heyecan görmediğini' ve bazılarının toplantıyı Steve Jobs'un ilk zamanlardaki sunumlarına benzettiğini söyledi.

Nvidia; Amazon, Google, Microsoft ve OpenAI gibi bazı büyük müşterilerinin bulut servisleri ve kendi yapay zeka ürünlerinde bu yeni çipi kullanmasını beklediklerini açıkladı

Yeni yazılım araçlarının da tanıtıldığı toplantıda, "mikro servisler" denilen yazılımların, şirketlerin yapay zeka modellerini işlerine entegre etmelerini kolaylaştıracağı belirtildi.

Otomobillerdeki chatbotlarda (sohbet robotu) kullanılacak bir dizi yeni çip de toplantıda tanıtılan ürünler arasındaydı. Çinli elektrikli araç üreticileri BYD ve Xpeng'in bu çipleri araçlarında kullanacağı açıklandı.

Project GR00T nedir?

Project GR00T, özünde bir çeşit kum havuzu ve geliştiricilerin, insansı robotlarda yapay zekâlar oluşturabilmelerine temel sağlıyor. NVIDIA'nın teknolojilerinin donanımsal ve yazılımsal olarak altyapısında görev aldığı bu proje sayesinde, insansı robotlarda bulunan yapay zekâların hem taklit edilerek hem de kendi kendilerine deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilmesini ve çevresiyle etkileşime geçebilmesini sağlıyor. Bu sistem sayesinde çoklu model öğrenmelerinin yolu açılıyor ve yapay zekâlar böylece daimi gelişim sağlayabiliyor.