Mısır Dışişleri Bakanı Şükri ve İsmail Haniye Türkiye'ye geliyor! Mısır Dışişleri Bakanı Şükri ve İsmail Haniye Türkiye'ye geliyor!

Suç duyurusunun gerekçesi de belli oldu. Can Atalay hakkında hak ihlali olduğunu belirten Anayasa Mahkemesi'nin kısa kararını İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'ne gönderdi. Can Atalay'ın avukatları ise tahliye başvurusu yaptı. Talepleri değerlendiren Yargıtay, hak ihlali kararında Anayasa Mahkemesi'nin, Daire'nin infazı kabil ve kesinleşmiş kararını dikkate almaksızın inceleme yaptığını vurguladı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi'nin Şerafettin Can Atalay'ın bireysel başvurusu hakkında 25 Eylül 2023 tarihli ihlal kararına hukuki değer ve geçerlilik olmadığını belirtti. Yargıtay, Anayasa'nın 153. maddesi kapsamında uygulanması gereken bir karar bulunmadığını Şerafettin Can Atalay hakkında verilen mahkumiyet kararının temyizi üzerine yapılan temyiz incelemesi sonucu 28 Eylül'de karar verilerek onandığını kaydetti. Yargıtay, AYM'nin söz konusu "hak ihlali" kararına uyulmamasına karar verdi.

Son olarak, Anayasa hükümlerini ihlal eden ve kendisine verilen yetki sınırlarını yasal olmayacak şekilde aşarak hak ihlalinin kabulü yönünde oy kullanan ilgili Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında gereğinin takdir ve ifası için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.