ABD'li bağımsız Senatör Bernie Sanders, The Guardian gazetesinde kaleme aldığı yazıda, ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosunun Gazze'de yaşanan insanlık dışı durumu görmezden geldiğine dikkat çekti.

" 3,8 milyon dolar askeri yardım"

ABD'nin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun insanlık dışı ve yasa dışı savaşını desteklemek için ek bir dolar vermeyeceğini açıkça söylemesi gerektiğine dikkat çeken Sanders, "Açık olalım: Gazze'de yaşananlar kıyılarımızdan binlerce mil uzakta meydana gelen talihsiz bir trajedi değildir. ABD İsrail'e her yıl 3,8 milyar dolar askeri yardım sağlıyor ve Gazze'yi yok eden bombalar ve askeri teçhizat ABD'de üretiliyor. Başka bir deyişle, yaşananların suç ortağıyız." şeklinde konuştu.

Ekibinin, Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Gıda Programı ve Gazze'deki diğer insani yardım kuruluşlarıyla görüştüğünü hatırlatarak, bölgedeki insani yardım erişiminde iyileşme yaşanmaması halinde çok sayıda insanın susuzluk, ishal, önlenebilir hastalık ve açlık yüzünden ölebileceğine vurgu yapan Sanders, "Bu, İsrail'in aşırı sağcı hükümetinin lideri Binyamin Netanyahu'dan ve diğer siyasi liderler tarafından yapılan seçimlerin doğrudan sonucudur" dedi.

Sanders, Gazze'ye giden üç su boru hattından sadece birinin işlevsel olduğunu vurgulayarak, BM'nin şu anda Gazze'de 570 bin kişinin felaket boyutunda açlıkla karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

ABD'nin "kaybolan" nükleer bombalarının hikayesi ABD'nin "kaybolan" nükleer bombalarının hikayesi

Gazze'deki sağlık hizmetlerinin de durma noktasına geldiğini söyleyen Sanders, "Bugün Gazze'de hayat böyle. Amerikan halkı bunu görmezden gelmemelidir. Biden yönetimi bunu görmezden gelmemelidir. Kongre bunu görmezden gelmemelidir" dedi.