Barbados, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı Barbados, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı

Ukrayna lideri Zelenskiy’in CBS News televizyonuna verdiği röportajdaki ifadelerinden anlaşılacağı üzere, Moskova ile Kiev arasındaki müzakerelerin, Ukrayna 1991 sınırlarına dönmeden de başlayabilme olasılığı bulunuyor.

Zelenskiy, “Tüm topraklarımızı sadece askeri yollarla işgalden kurtarmamız gerekmeyecek. Eminim ki o (Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin) 2022’den bu yana ele geçirdiklerini kaybettiği zaman diyaloğa hazır olacak” diye konuştu.

Bu arada Kiev daha önce, Rus ordusunun Ukrayna’yı 1991 sınırları dahilinde terk etmedikçe müzakere sürecinin başlamasının imkansız olduğunu savunuyordu.

Kremlin: Kiev, müzakereler sırasında yeni jeopolitik gerçekliği dikkate almak durumunda olacak

Zelenskiy’in bu açıklamaları doğrultusunda Moskova’dan yanıt gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Sputnik’e demecinde Ukrayna liderinin Ukrayna liderinin Rusya ile müzakereler hakkında konuşurken yeni jeopolitik gerçekliği dikkate alması gerektiğini söyledi.

Peskov, “Özel askeri operasyonun başlangıcından bu yana jeopolitik gerçeklik tamamen değişti, hem Ukrayna’nın hem de Rusya Federasyonu’nun sınırları değişti. Bizim dört yeni idari birimimiz oldu ve bu göz ardı edilemez, bu elbette herkesin dikkate alması gerekeceği yeni gerçektir” açıklamasında bulundu.