Resmi gazetede yayımlandıktan bir ay sonra yürürlüğe girecek düzenleme, tüm erkeklerin yetkililere verdikleri verileri güncellemelerini zorunlu kılıyor, gönüllülere fon sağlanmasına yardımcı oluyor ve askerlik hizmetinden kaçanlar için yeni cezalar ekliyor.

Ukrinform ajansının haberine göre yasa, Ukrayna'daki tüm erkeklerin seferber edilebileceğini öngörüyor.

Seferberlik sırasında 18 ila 60 yaş arasındaki tüm erkeklerin, talepleri halinde polise, Askere Alma Merkezi yetkililerine ve sınır muhafızlarına verebilecekleri bir askerlik kayıt belgesini her zaman yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Yasa yayınlandıktan sonra, tüm yeni askerler daimi adreslerini, iletişim bilgilerini ve askeriyeyle ilgili diğer ayrıntıları güncellemelidir. Bu, Askeri Askere Alma Merkezlerinde, İdari Hizmet Merkezlerinde veya çevrimiçi başvuru yoluyla gerçekleşebilir.

İngiliz National Housing Partisi: "Ülkemizi İslami fikirler değil, Yahudi fikirleri yok ediyor" İngiliz National Housing Partisi: "Ülkemizi İslami fikirler değil, Yahudi fikirleri yok ediyor"

Yeni yasa, belirli sağlık ve ailevi nedenlerden dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulan zorunlu yaştaki erkeklerin kategorilerini açıkça tanımlıyor.

Kanunda, acemi askerlerin tercih ettikleri askeri branşı bağımsız olarak seçme hakkı gibi motivasyona yönelik hükümler yer alıyor.

Kanun ayrıca, düşman askeri teçhizatının veya teçhizatının imhası veya ele geçirilmesi için ek ücretli izin veya ödül de öngörüyor. Yıllık izin, ana kısmı 15 veya daha fazla gün olmak üzere takvim yılı içinde kısımlar halinde verilir. Sıkıyönetim yürürlükteyken kişinin doğrudan savaş alanlarında görev yapması durumunda bir aylık hizmet üç ay olarak sayılır.

Yasa, 11 Nisan'da Verkhovna Rada'dan geçti ve hükümetin planları 283 milletvekili tarafından desteklendi.