İngiltere'nin başkenti Londra'da binlerce kişi, Gazze'ye destek yürüyüşü için bir araya geldi. Hyde Park yakınlarındaki Park Lane'de toplanan grup, "Filistin'e özgürlük", "Ateşkes şimdi" ve "Masum sivilleri öldürmeye son verin" sloganları atarak yürümeye başladı.

'NEHİRDEN DENİZE ÖZGÜR FİLİSTİN'

Yürüyüşe geçen eylemcilerin ellerinde "Savaş koalisyonunu durdurun" yazılı pankartlar taşıdığı da görüldü. Eylemcilerin buradan Vauxhall'da bulunan ABD Büyükelçiliği'ne yürüyeceği bilgisi paylaşıldı. İşçi Partisi'nin eski lideri Jeremy Corbin ve milletvekili John Mc Donnell da Filistin'e destek yürüyüşünün ön saflarında yer aldı. 

Almanya'da Müslüman karşıtı nefret suçları iki katına çıktı! Almanya'da Müslüman karşıtı nefret suçları iki katına çıktı!

Gazeteci Lewis Goodall'ın X hesabından paylaştığı videoda, eylemcilerin "Nehirden denize Filistin özgür olacak" sloganları attığı görüldü. 

BBC'nin haberine göre, protestolar için tüm Londra'da yaklaşık 2 bin polis memuru görevlendirildi. Galler, Dorset ve Cheshire bölgelerinden gelen polisler de Londra'da görev aldı. Londra Metropolitan Polisi, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, Filistin'e destek yürüyüşüne tahmin edildiği gibi çok sayıda insanın katıldığını, bu protestoyla bağlantılı olarak herhangi bir olayın yaşanmadığını ifade etti.

Yürüyüşe katılan Ortodoks Yahudiler de İsrail'in saldırılarını kınayan dövizler taşıdı.

KARŞI PROTESTOCULAR GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan, Filistin'e destek yürüyüşü, 1'inci Dünya Savaşı’nın bitişini anma günü (Remembrance Day) etkinliği ile aynı güne denk geldi. PA haber ajansının aktardığına göre, karşı eylemciler Westminster metrosuna yakın bir noktada toplanarak polisle çatıştı. Eylemciler, "Ölene kadar İngiltere" ve "Ülkemizi geri istiyoruz" sloganları attı.

Londra Metropolitan Polisi, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden bir paylaşım yaparak Westminster Köprüsü yakınlarındaki büyük bir karşı protestocu grubunu gözaltına aldıklarını duyurdu. Paylaşımda, "Bu kişilerin, daha önce yaşanan karmaşaya dahil olmuş grupta yer aldıklarına inanılıyor" ifadeleri kullanıldı. 

Polis, bazı göstericileri gözaltına aldı.

LONDRA BELEDİYE BAŞKANI: SORUMLU, İÇİŞLERİ BAKANI

Londra'nın İşçi Partili Belediye Başkanı Sadık Han, karşı protestocular ve polis arasında yaşanan arbededen İçişleri Bakanı Suella Braverman'i sorumlu tuttu.

X hesabından paylaşım yapan Sadık Han, "Aşırı sağcı Cenotaph'ın (sebep olduğunu) gördüğümüz kargaşa, İçişleri Bakanı'nın sözlerinin doğrudan bir sonucu. Polisin işi çok daha zor bir hale getirildi. Nefret yayanlara ve kanuna karşı gelenlere karşı harekete geçmesi için Metropolitan Polisi'ne desteğim tam" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Braverman, yazdığı bir makalede, Londra polisinin Filistin'e destek eylemlerine izin vermesini eleştirerek polisi 'çifte standart' uygulamakla suçlamıştı.