İsrail, 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimleri inşa etmeye devam ediyor. 

Bu zaman zarfında iktidara gelen hükümetler, yerleşim yerlerini, Filistin topraklarını Yahudileştirme aracı olarak kullanma politikasını aralıksız olarak sürdürüyor.

T25 Yahudi Yerlesimcilerden I 383

Köylere saldırı

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, yasa dışı Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria'nın güneyindeki Nablus'ta Es-Saviye ve Kusra köylerine saldırdı.

Saviye Köy Meclisi Başkanı Mahmud Hasan, Nablus'un güneyinde Filistinlilerin toprakları üzerine kurulan yasa dışı Eli yerleşim biriminden onlarca yerleşimcinin, köyün doğusundaki bölgede Filistinlilerin evlerine saldırdığını, ateş açıldığını söyledi. Ardından arbede yaşandı. 

Terörist Yahudi yerleşimcilerin dün akşamdan bu yana Filistin'in köy ve beldelerine düzenlediği saldırılarda yaralananların sayısının 50'ye çıktığı ifade edildi.

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'daki saldırılarını artırdı

Hamas'tan, "İsrail'e bahane verdiler" suçlamasına cevap Hamas'tan, "İsrail'e bahane verdiler" suçlamasına cevap

Yahudi yerleşimciler dün akşamdan bu yana Batı Şeria'da pek çok noktada Filistinlilere saldırılarını artırdı. Daha çok Ramallah yakınlarındaki Mugayyir köyünde yoğunlaşan bu saldırılarda bir Filistinli hayatını kaybetmiş, 25 kişi yaralanmıştı.

Fetih Hareketi dün Yahudi yerleşimcilerin Ramallah'ın kuzeydoğusundaki Mugayyir köyüne yönelik saldırıların püskürtülmesi ve genel seferberlik çağrısında bulunmuştu.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te İsrail askerleri ile Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik baskın ve saldırılarında artış yaşanıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim'den bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 463 Filistinli hayatını kaybetti, 4 bin 750'den fazlası yaralandı, 8 binden fazla kişi de gözaltına alındı.

Yeni konut planı

Terörist İsrail, 6 Mart’ta işgal altındaki Batı Şeria’daki yerleşimlerde 3.400’den fazla yeni konut yapılması için yapılan yeni planları onaylamıştı. Bölgedeki işgali ve kaosu ise bu sebepten artırmaya çalışıyor.

700 bin istilacı fare yaşıyor

İsrail, 1967 savaşında Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü işgal ettiğinden bu yana yaklaşık 700.000 Yahudi’yi barındıran 160 yerleşim yeri inşa etti. İsrail buna itiraz etse de uluslararası toplumun büyük çoğunluğu bu yerleşimleri uluslararası hukuka göre yasadışı kabul ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın "C bölgesi"nde artan yerleşimci saldırıları ve tacizleri nedeniyle 2023 verilerine göre 263'ü çocuk olmak üzere en az 488 Filistinli zorla yerinden edildi. 

Bölgedeki Yahudi yerleşimciler tarafından Filistinlilerin özel arazileri üzerine inşa edilmiş onlarca derme çatma yerleşim birimi ise İsrail makamlarının izni olmaksızın inşa edildiği için İsrail yönetimine göre de yasa dışı sayılıyor. Ancak iş başına gelen İsrail hükümetleri, uluslararası hukuku çiğneyerek bu kaçak yerleşimleri de zaman içinde yasallaştırabiliyor.

Haber, ajanslardan derlenmiştir.