AFP’nin aktardığına göre ABD Savunma Bakanı Austin, Washington ve Seul’un “yarımadadaki nükleer tehditlere odaklanan, giderek karmaşıklaşan senaryo temelli masa başı tatbikatlar da” gerçekleştireceğini belirtti.

Savunma Bakanı olarak üçüncü kez Seul’ü ziyaret edecek olan Austin, bu ziyareti sırasında Güney Koreli mevkidaşı Lee Jong-sup ve Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile bir araya geldi.

Ziyaretinin amacının iş birliğini derinleştirmek ve güvenlik sorunlarını tartışmanın yanı sıra “ABD’nin Kore Cumhuriyetine olan genişletilmiş caydırıcılık taahhüdünün sağlam olduğunu” yeniden teyit etmek olduğunu belirtildi.

Kuzey Kore’nin en gelişmiş kıtalar arası balistik füzesini ateşlemek de dâhil olmak üzere neredeyse her ay silah denemeleri gerçekleştirmesi nedeniyle Kore yarımadasındaki askeri gerilim geçtiğimiz yıl keskin bir şekilde yükseldi.

Şi Cinping: Ordumuzu çelikten bir duvar haline getireceğiz, geri dönüşü yok! Şi Cinping: Ordumuzu çelikten bir duvar haline getireceğiz, geri dönüşü yok!

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un da kısa bir süre önce Pyongyang’ın nükleer cephaneliğinin “katlanarak” arttırılması çağrısında bulunmuş ve geçen yıl Kuzey’i “geri dönülemez” bir nükleer devlet ilan etmişti.