ABD Hazine Bakanı Yellen, CBS televizyonuna verdiği röportajda, Silikon Vadisi Bankası’nın iflası ve oluşan endişelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 2008’den bu yana ABD’de en büyük banka iflası olarak değerlendirilen SVB’yi kurtarmayacaklarını açıkladı.

Yellen, mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve krizin diğer bankalara sıçramaması için çalıştıklarını belirtti. Yaşanan durum ile ilgili politikaları belirlemek üzere hafta sonunda bankacılık sektörü düzenleyicileri ile görüştüğünü açıklayan Yellen, yaşanan sıkıntının diğer bankalara sıçramayacağına emin olmak istediklerini ifade etti.

Yellen, 2008 ekonomik krizinde ortaya konulan bankaları kurtarma paketlerinin bir daha tekrar edilmeyeceğini ancak mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklandıklarını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2008 küresel ekonomik krizinden bu yana en büyük banka iflaslarından biri gerçekleşti. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Silikon Vadisi Bankası’na (SVB) kayyum atandığını bildirdi.