The Telegraph'ın ulaştığı Pentagon belgelerine göre ABD, Rusya'dan gelen tehdidin artmasıyla birlikte 15 yıl sonra ilk kez İngiltere'ye nükleer silah yerleştirmeyi planlıyor.

Suffolk'taki RAF Lakenheath'ta yeni bir tesis için yapılan tedarik sözleşmeleri, ABD'nin hava üssüne Hiroşima bombasının üç katı gücünde nükleer savaş başlığı yerleştirme niyetinde olduğunu doğruluyor.

ABD, Moskova'dan gelen Soğuk Savaş tehdidinin azaldığına karar vererek 2008 yılında İngiltere'deki nükleer füzeleri kaldırmıştı.

BM raportörleri, İsrail'e silah satışının derhal durdurulması çağrısında bulundu BM raportörleri, İsrail'e silah satışının derhal durdurulması çağrısında bulundu

Bu açıklama, NATO ülkelerinin vatandaşlarını Rusya ile savaşa hazırlamaları gerektiği yönündeki uyarıların ardından geldi.

Ekran görüntüsü 2024-01-26 230124

Geçtiğimiz hafta NATO'nun üst düzey askeri yetkililerinden Amiral Rob Bauer, vatandaşların önümüzdeki 20 yıl içinde Rusya ile topyekün bir savaşa hazırlıklı olmaları gerektiğini ve bunun da hayatlarında toptan bir değişim gerektireceğini söyledi.

İngiliz Ordusu'nun başındaki General Sir Patrick Sanders ise Rusya ile bir savaş çıkması halinde halkın savaşa çağrılması gerekeceği çünkü ordunun çok küçük olduğu uyarısında bulundu. Sanders'ın yorumları Hükümeti zorunlu askerliği reddetmeye zorladı.

Boris Johnson Cuma gecesi Sir Patrick'in vatandaş ordusu çağrısına destek vererek, İngiltere'nin Rusya ile savaşa girmesi halinde orduya katılma sözü verdi.

Ardından ABD Deniz Kuvvetleri Bakanı Carlos Del Toro, İngiltere'yi silahlı kuvvetlerinin büyüklüğünü "yeniden değerlendirmeye" çağırdı. Cuma günü No 10, Hükümetin askeri harcamalarını savunarak "Birleşik Krallık'ın NATO'daki en büyük ikinci ve Avrupa'daki en büyük savunma harcamacısı" olduğuna işaret etti.