ABD, silah satışına ilişkin tartışmaların yaşandığı bir süreçte, İsrail'in uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiğine dair hiçbir kanıt olmadığını öne sürdü.

Söz konusu açıklama, İsrail'in ABD'ye bu konuda verdiği güvencenin ardından geldi.

Başkan Joe Biden yönetimi geçtiğimiz ay, ABD'den askeri yardım alan ülkelerin insan hakları ilkelerine uyduklarına dair "inandırıcı ve güvenilir güvenceler vermeleri için" bir direktif yayınlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada İsrail bu konuda ABD'ye yazılı güvence verdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca ABD'den askeri yardım alan diğer altı ülkenin de yazılı güvence verdikleri teyit edildi. Bu ülkeler Kolombiya, Irak, Kenya, Nijerya, Somali ve Ukrayna.

İsrail soykırımının iki büyük destekçisi: ABD ve Almanya İsrail soykırımının iki büyük destekçisi: ABD ve Almanya

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller gazetecilere yaptığı açıklamada, güvencelerin söz konusu devletlerin üst düzey yetkililerince verildiğini kaydetti.

Miller açıklamasında ABD yönetiminin İsrail'in verdiği güvenceleri reddettiğine dair bir ifade kullanmazken "Savaşın yürütülmesi ve insani yardım sağlanması konusunda uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiklerini tespit etmedik" şeklinde konuştu.

İsrail 7 Ekim'den bu yana Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılarda 32 binden fazla sivili öldürmüş durumda.

ABD buna rağmen İsrail'e silah satışını ve askeri yardımları sürdürüyor.