ABD’nin Japonya Büyükelçisi Rahm Emanuel cuma günü Japonya Gemi Onarım Konseyi adlı çalışma grubunu duyurdu. Büyükelçi X’te yaptığı paylaşımda, “ABD Donanması gemilerini sahada ve hizmette tutmak ABD-Japonya İttifakını ve ortak caydırıcılığımızı güçlendirir” dedi.

ABD’li yetkililere göre çalışma grubunda ABD Donanması, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (MSDF) ve Japonya ve ABD’den özel şirketler yer alacak.

Emanuel cuma günü yaptığı açıklamada “İlk etkinliği önümüzdeki ay gerçekleştirmeyi umuyoruz” dedi.

Emanuel günün erken saatlerinde Tokyo yakınlarındaki Kanagawa vilayetinde bulunan bir deniz üssü olan Yokosuka Birleşik Devletler Filo Faaliyetlerini ziyaret etti. Üs’te gazetecilere yaptığı açıklamada, MSDF için gemi onarımı yapan özel tersanelerin potansiyel adaylar olabileceğini söyledi.

Japonya’da konuşlu ABD savaş gemileri Yokosuka ve Kyushu adasının en güneyindeki Nagasaki vilayetinde bulunan Sasebo’daki ABD üslerinde basit bakımlardan geçebiliyor ancak kapsamlı onarım ve revizyonlar için ABD’ye dönmeleri gerekiyor. Bu tür çalışmaların Japonya’da yapılmasına izin verilmesi arıza süresini ve maliyetleri azaltacak.

Emanuel, acil durumlarla başa çıkabilmek için gemilerin ABD’ye dönmek yerine bölgede kalmasının “çok önemli” olduğunu vurguladı. Emanuel sözlerini şöyle sürdürdü: “Umuyoruz ki Amerikan tersaneleri ve çalışanları yeni su üstü gemileri inşa etmeye odaklanırlar.”

Burkina Faso'da sabah namazı sırasında camiye alçakça saldırı! Burkina Faso'da sabah namazı sırasında camiye alçakça saldırı!

ABD Donanması daha önce Japonya ve Filipinler’de füze ya da diğer savaş yetenekleri olmayan ikmal gemilerini onarmıştı. Emanuel, çalışma grubunun bu kez “bir defalıkları aşmak… ve bunu sürecimizin daha kalıcı bir parçası haline getirmek için” kurulduğunu söyledi.

Uzmanlar, ABD-Çin rekabeti denizlerde de devam ederken, gemi onarım çalışmalarının, ABD’nin Çin’le “başa çıkmak” için müttefikleri ve diğer ülkelerle birlikte çalışmayı içeren mevcut entegre caydırıcılık politikasıyla uyumlu olduğunu söylüyor.

ABD ordusu Asya’daki varlığını güçlendirmek için acele ediyor ve 2024 mali yılı savunma bütçesini ilgili çabalar için önemli ölçüde artırıyor.