ABD Senatosu'nda, ABD ordusunun Irak'ta katliam yapmasına imkan tanıyan yetkiyi iptal eden tasarının onaylanmasına ilişkin ilk oylama Senato'dan geçti.

Senato'da, ABD Başkanı'na 1991 ve 2002'de Irak'a yönelik askeri güç kullanma imkanı veren "Irak'ta Askeri Güç Kullanımı için Yetki (AUMF)" isimli yetkinin resmi olarak iptal edilmesine yönelik tasarının geçmesiyle ilgili ön oylama yapıldı.

Oylama ABD’nin Irak’a müdahalesinin 20’nci yıldönümünde gerçekleşti.

Oylamada 68 milletvekili "evet", 27 milletvekili ise "hayır" oyu kullandı. Böylece Senato'da tasarının oylanmasına ilişkin usulen engeller ortadan kalkmış oldu.

ABD'nin Irak'a müdahalesinin 20. yıl dönümüne denk gelecek şekilde tasarıya ilişkin nihai oylamanın gelecek hafta Senato'da yapılması bekleniyor.

Temsilciler Meclisi'nde 2021'de söz konusu tasarı oylanmış ancak Senato'da gündeme alınmamıştı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi, son üç yılda iki kez yetkinin feshedilmesi için oy kullandı. Yetkinin yürürlükten kaldırılması için Temsilciler Meclisi ve Başkan Joe Biden'ın da onayından geçmesi gerekiyor.

AUMF yetkisini son olarak eski ABD Başkanı Donald Trump, 2020'de İran Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü operasyon için kullanılmıştı.

Senatörlerden yetkinin feshedilmesi çağrısı

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, oylama öncesi yaptığı konuşmada, ABD'nin, Irak'ın ve dünyanın 2002'den bu yana dramatik bir şekilde değiştiğini ve Irak savaşının çoktan sona erdiğini belirterek söz konusu yetkinin yürürlükten kaldırılması gerektiğini savundu.

Biden'ın da söz konusu yetkinin kaldırılmasına destek verdiğini söyleyen Schumer, "Amerikalılar Orta Doğu'da sonu gelmeyen savaşlardan bıktı." dedi.

ABD’nin cari açığı yüzde 11,5 artış gösterdi ABD’nin cari açığı yüzde 11,5 artış gösterdi

Söz konusu yetkinin her yıl yürürlükte kalarak gelecekteki yönetimlerin kötüye kullanmasına yol açmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydeden Schumer, AUMF'nin yürürlükten kaldırılmasının ulusal savunmaya engel olmayacağını bildirdi. Schumer, diğer taraftan, bu adımın Irak ile ilişkilerin güçlenmesi için önemli bir adım olacağını kaydetti.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez ise Irak müdahalesinin Orta Doğu'yu istikrarsızlaştırdığını, İran'ı güçlendirdiğini savundu. Bazı tahminlere göre savaş nedeniyle yarım milyon Iraklının hayatını kaybettiğine işaret eden Menendez, ABD'nin müdahalesine o dönem bölgedeki ortaklarının karşı çıktığını hatırlattı.

Menendez, Irak'ın halihazırda kritik öneme sahip olduğunu belirterek, DEAŞ ile mücadelede birlikte hareket ettiklerini söyledi.

Demokrat Senatör Tim Kaine de Irak'ın bugün ABD'nin önemli bir ortağı olduğunu ifade ederek, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in yakın zamanda gerçekleştirdiği Irak'ı ziyaretini örnek verdi.

Cumhuriyetçi Senatör Todd Young da "Saddam Hüseyin öldü." diyerek Irak'ın artık bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

ABD’nin Irak'ı işgali

Saddam Hüseyin'in biyolojik silahlar ürettiği yalanını dünyaya yayan ve bu yalana Türkiye dahil herkesi inandıran ABD’in Irak’ı işgal etmesi ve kadın, çocuk, ihtiyar demeden milyonlarca insanı katletmesi üzerinden tam 20 sene geçti. Irak, Amerikan Saddam’ı şehit etmesinden ve Irak’ı işgal etmesinden beri bir türlü toparlanamadı.

İşgalci ABD, tam 13 sene boyunca Irak’ı ağır ambargoya tabi tuttu. Bu süreçte yarım milyon çocuk açlık ve kötü yaşam sebebiyle öldü. İşgalin ardından ABD ile iş birliği ve koordinasyon içerisinde işleyen bir Şii hükûmet kuruldu ve ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeye devam etti.

Irak’ın bugün hala toparlanamama sebebi ise Amerika’nın kanlı ellerini bir türlü Ortadoğu’dan çekmemesi.

Kaynak: Rudaw